„Стратегически силните страни на България са ядрена енергетика, ключови суровини и възможността за звено, което да определя свързаната електропреносна мрежа. Имаме най-големия капацитет на мощности в региона и това трябва да се използва."
"Това очертахме като предимство пред представителите на европейската енергийна индустрия и евродепутати заедно с водещите представители на българската енергийна индустрия на конференцията „ЕНЕРГИЙНА СИГУРНОСТ- ОСНОВА ЗА РАЗВИТИЕ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ИНДУСТРИЯ. РОЛЯТА НА БЪЛГАРИЯ“, която организирах в Европейския парламент в Брюксел.“
Това заяви евродепутатът от БСП и Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Цветелина Пенкова пред БНТ. Тя допълни, че са признати високите стандарти на сигурност на нашия енергиен сектор и експертите, с които разполагаме. Изтъкна факта, че България е един от основните износители в Европа на ключови суровини като олово, мед и цинк.
„За да имаме балансирана енергийна система, не бива да пренебрегваме и базовите мощности. Те също ще са част от тази система на свързаност на електропреносната мрежа. Ядрената енергетика ще бъде част, трябва да бъде част“, изтъкна Пенкова.
Евродепутатът отбеляза, че в Брюксел е бил поставен въпросът от Европейската комисия към експертите от ядреният сектор в България- защо имаме лицензирана площадка и сме на половината от изграждането на един проект в ядрено-енергийния сектор- АЕЦ Белене, а в момента започваме отново друг проект, който ще струва много по-скъпо и дори не може да се прецени каква е цената. „ В момента има лиценз само за един реактор на площадката на АЕЦ „Козлодуй“. За довършване на проекта в АЕЦ „Белене“ експертите казват, че са необходими още около 5 млрд. евро. За сравнение експертите изчисляват над 15 млрд. евро, за изграждането на новия проект в АЕЦ „Козлодуй“. Всичко това ще отнеме изключително много време, а ние рискуваме да се окажем в ситуация, в която предприемаме изграждането на един по-скъп проект, с по-дълги срокове и в някакъв момент ще се наложи България отново да внася електроенергия. На тези въпроси трябва да отговарят хората, които взеха това решение, защото в крайна сметка българските граждани ще са тези, които ще платят цената“, коментира Цветелина Пенкова.
За исканото от БСП отлагане на либерализирането на пазара на електоенергия, евродепутатът поясни: „Решението за либерализация беше взето, когато се приемаха много задължения от наша страна, свързани с Националните планове за възстановяване и устойчивост. Само че там е записано, че това трябва да се случи в даден момент, няма ясни срокове. Никой в Брюксел няма да постави българските потребители под риск със срок. Основната идея е потребителите да бъдат защитени.“ На въпрос дали с още едно отлагане има риск да бъдат загубени парите от Плана за възстановяване и устойчивост, Пенкова отговори: „Положихме много усилия средствата по Плановете за възстановяване да могат да бъдат пренасочени към други политики, свързани с реиндустриализацията, така че те няма да бъдат загубени. Ще бъдат пренасочени към други проекти, които няма да се наричат План за възстановяване и устойчивост. Но не виждате ли сериозен хаос в енергийната политика в момента, когато не е ясно каква точно е дефиницията за енергийна бедност, кои са енергийно бедните, кои са уязвимите домакинства?“ Според Цветелина Пенкова не е ясно колко са на брой тези домакинства, по какъв начин ще се приоритизират, по какъв начин ще се подпомогнат.
„От две седмици наблюдаваме скандала, свързан с Фонда за сигурност на електроенергийната система и този 1 милиард, който Комисията по енергетика задължи Асен Василев да върне в него, защото това отново е за компенсация на домакинствата и бизнеса. В момента се забелязва едно бързане за либерализацията на пазара, за изкарване на потребителите на свободния пазар. Действията са хаотични и неясни“, възмути се евродепутатът.
„В европейските институции най-големите усилия са насочени именно към подпомагане на енергийно бедните и най-уязвимите домакинства. Абсолютно всички средства, които има допълнителни или дори ограничени в много от политиките, например Директивата за енергийни характеристики на сградите, приоритетно са насочени към енергийно бедните и уязвимите домакинства. И това е ясно записано в законодателствата, които идват от Европейския парламент. В момента, в който стигнат до България обаче, не е ясно кои са тези енергийно бедни домакинства. Затова ви казвам – ако не се вземат тези конкретни мерки и решения в Народното събрание, ние няма как да излагаме потребителите на риск. Именно затова БСП многократно е казвала: нека да има ясна позиция, ясна политика и да се обясни на хората. Защото в момента има само наслагване на страхове - ще поскъпне ли, ще е поевтинее ли токът. Защо трябва да се бърза с нещо, което явно не е изчистено като процедура?“, каза още Цветелина Пенкова.
По въпроса дали трябва да има правителство в рамките на настоящия парламент или да се върви към предсрочни избори, евродепутатът е на мнение, че дебатът е стигнал в необратима точка и не вижда по какъв начин може да има стабилно управление. Изходът според Цветелина Пенкова са предсрочни избори.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП: https://www.socialistsanddemocrats.eu/