През нощта на 23 март украинските сили нанесоха удар по комуникационния център на Черноморския флот (ЧФ) в окупирания Севастопол, Крим, и според съобщенията удариха петролен склад и поне частично повредиха два десантни кораба на ЧФ.
На 24 март украинският генерален щаб съобщи, че украинските сили са нанесли успешни удари по десантните кораби на ЧФ от класовете "Ямал" и "Азов" от типа "Ропуча", по комуникационния център на ЧФ и по няколко неуточнени инфраструктурни съоръжения на ЧФ в Севастопол.
Това се посочва в дневния анализ на Института за изследване на войната.
Свързан с Кремъл военен блогър твърди, че по време на удара украинските сили са изстреляли над 40 ракети Storm Shadow и Neptune, ракети-примамки ADM-160 и безпилотни летателни апарати.
Геолокализирани кадри, публикувани на 24 март, показват ракетен удар по комуникационния център на ЧФ, а сателитни снимки, публикувани на 24 март, показват значителни щети по сградата.
Руското опозиционно издание "Астра" публикува кадри, за които се съобщава, че показват експлозия в петролен склад в окупирания Хвардийске (североизточно от Севастопол), и съобщи, че негови източници са заявили, че в резултат на удара с дрон са изгорели три цистерни с петролни продукти и един склад.
Плетенук заяви, че украинските официални лица първоначално са потвърдили, че десантните кораби "Ямал" и "Азов" са пострадали от пожар, но все още оценяват степента на щетите по корабите.
Плетенук отбеляза, че в момента руският флот разполага само с пет десантни кораба и че само три от тях ще останат оперативни, ако украинският удар нанесе сериозни щети на "Ямал" и "Азов". ISW по-рано оцени, че украинските удари срещу активи на Черноморския флот са го накарали да премести някои кораби от основната си база в Севастопол и са възпрепятствали способността ѝ да оперира в западната част на Черно море.
Украински официални лица неотдавна съобщиха, че други бази на ЧФ са структурно по-лоши от тази в Севастопол и че руските сили все още трябва да изпълняват някои задачи, като например презареждане на ракетни системи "Калибр" на кораби и подводници, в Севастопол, тъй като другите бази нямат капацитет да работят с такива ракети.
Последните украински удари, насочени срещу корабите на ЧФ, независимо от степента на нанесените щети, вероятно ще продължат да възпират руските сили от пренасочване на кораби към Севастопол и западната част на Черно море и ще усложнят способността на ЧФ да увеличи максимално бойните си възможности.
През нощта на 23 срещу 24 февруари руските сили нанесоха серия от удари с дронове и ракети по украинската енергийна инфраструктура, насочени главно към Южна и Западна Украйна.
На 24 март украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили са изстреляли 29 ракети Kh-101/Kh-555 от стратегически самолети Ту-95МС и 28 дрона Shahed-136/131 от Приморско-Ахтарск, Краснодарския край и окупирания нос Чауда, Крим.
Украинската противовъздушна отбрана съобщава за свалени 18 ракети Kh-101/555 и 25 безпилотни летателни апарата Shahed над Днепропетровска, Херсонска, Николаевска, Одеска, Сумска, Киевска, Волинска и Лвовска област.
Говорителката на украинското Южно оперативно командване полковник Наталия Хуменюк заяви, че руските сили са изстреляли две вълни дронове "Шахед" и че руските безпилотни самолети са нанасяли удари предимно по пристанищната инфраструктура по река Дунав - клон, чиято делта образува украинско-румънската граница, и по енергийни съоръжения в Днепропетровска област.
Украинското южно оперативно командване съобщи, че руските сили са нанесли удари по Николаевска област с неуточнени крилати и балистични ракети вечерта на 23 март и в нощта на 23 срещу 24 март.
Представители на Лвовска област съобщиха, че руските сили са нанесли удар по обект от критичната инфраструктура с две ракети "Кинжал" сутринта на 24 март, а председателят на украинската държавна нефтена и газова компания "Нефтогаз" Олексий Чернишов заяви, че руските сили са нанесли удар по подземно газохранилище и са повредили техническо оборудване в Лвовска област.
Според съобщенията руските сили се приближават към покрайнините на Часив Яр, Донецка област, но е малко вероятно да заплашат селището с обкръжаване или превземане през следващите месеци. ISW оценява, че руските сили са напреднали на 1,5 км от Часив Яр въз основа на наличните визуални доказателства, а руски военни блогъри твърдят на 24 март, че руските сили наскоро са напреднали още повече към и до покрайнините на селището.
Руското министерство на отбраната (МО) твърди на 23 март, че руските сили са завзели Иванивское (западно от Бахмут и непосредствено източно от Часив Яр), въпреки че ISW не е наблюдавала потвърждение за завземането на Иванивское или за напредването на руските сили до покрайнините на Часив Яр.
През ноември 2023 г. руските сили започват локална настъпателна операция по посока Бахмут, която има за цел да възвърне територията, освободена от Украйна по време на контраофанзивата през лятото на 2023 г., и да завземе Часив Яр.
През последните четири месеца обаче руските сили са постигнали само незначителни тактически успехи северозападно и западно от Бахмут. Избрани руски източници описват руската настъпателна дейност в района на Бахмут през последните месеци като условия, създаващи предпоставки за потенциална засилена настъпателна операция за обкръжаване и превземане на Часив Яр.
Превземането на Часив Яр би предложило на руските сили ограничени, но не и незначителни оперативни ползи, ако успеят да го постигнат.
Завземането на Часив Яр и околните райони би подсигурило допълнително югозападния фланг на руската фронтова линия в района на Бахмут-Соледар, който отдавна е широк укрепен пункт.
Руското превземане на Часив Яр и напредването на север и юг от селището ще отдалечи украинските сили от руските сухопътни комуникационни линии в района на Бахмут.
Завземането на Часив Яр от Русия вероятно ще изтласка украинските сили от обсега на артилерия на участък от магистрала Е40 източно от Бахмут, а украинските сили вероятно ще трябва да разположат артилерията си в непосредствените фронтови райони, за да блокират руската логистика.
ISW предлага тези наблюдения, за да представи оценката, че руското превземане на Часив Яр би било по-значимо от оперативна гледна точка, отколкото руското превземане на Авдийвка, но отново подчертава, че ISW не прогнозира, че руските сили ще превземат Часив Яр бързо, ако изобщо успеят да го превземат.
На 23 март информационната агенция Amaq на Ислямска държава (ИД) публикува кадри, за които се твърди, че са заснети от гледната точка на нападателите, участвали в нападението срещу "Крокус сити хол" на 22 март.
Кадрите подкрепят още повече оценката на ISW, че е много вероятно Ислямска държава да е отговорна за нападението в "Крокус сити хол", въпреки продължаващите усилия на рупорите на Кремъл неоснователно да свържат Украйна с нападението.
В отговор на нападението в "Крокус сити хол" руските официални лица предложиха още антимигрантски политики. Депутатът от руската Държавна дума от окупирания Крим Михаил Шеремет предложи на 24 март Русия да ограничи влизането на мигранти в Русия по време на войната в Украйна и заяви, че западното разузнаване насочва мигрантите към извършване на терористични атаки в Русия и дестабилизиране на Русия.
Шеремет също така заяви, че Русия няма възможност да определи кои мигранти имат "добри намерения", тъй като всички усилия и средства на Русия са съсредоточени върху войната.
Заместник-председателят на Държавната дума на Русия и неотдавнашен кандидат за президент от партията "Нов народ" Владислав Даванков също предложи въвеждането на няколко по-строги мерки срещу мигрантите, включително въвеждане на политика на "нулева толерантност" за мигрантите, извършили каквото и да е престъпление през първата година от пребиваването си в Русия, налагане на "цифров контрол" над мигрантите и разработване на програма за "заместване на мигрантите", при която Русия се опитва да разшири промишлената автоматизация, за да намали зависимостта от трудовите мигранти.
Ръководителят на Чеченската република Рамзан Кадиров изрази загриженост относно реакциите на руските ултранационалисти на нападението срещу "Крокус сити хол".
Кадиров заяви, че мащабът на нападението в "Крокус сити хол" е "много по-голям и по-дълбок", отколкото самото нападение, защото враговете на Русия се опитват да подкопаят Русия, като насърчават национализма.
Кадиров заяви, че Русия винаги е била многонационална и многоконфесионална страна, но "лъжепатриотите" се опитват да играят на емоциите на хората и "призовават към фашистки методи".