Често срещам аргумента, че няма смисъл от реформи в служби, прокуратура, регулатори - защото нищо няма да се промени, просто вече ще бъдат подчинени на ПП, вместо на ГЕРБ и ДПС.
Като изключим циничното невежество за ролята на тези институции в обществото, това разбиране отразява масовата култура от комунизма за “мой човек, връзки, далавера между свои”. Тази култура не допуска работа на институциите в полза на цялото общество, водени само от закона.
Така си обяснявам и провала на ПП-ДБ да обясни какво ново носи смяната на едни хора с други хора.
На първо място, есенцията на завладяната държава е да назначиш на ключови постове в институциите хора, които нямат персоналните качества за тях, имат съзнание за тази липса и поради това са лоялни не на закона, а на назначилите ги. Така се изгражда мрежата на зависимисти, базирани на лоялност и в по-малка степен на компромати.
Спомням си още през 90-те, мой близък беше шокиран да научи, че двойкаджийка от неговия клас в провинцията е станала съдийка в София, благодарение на ДПС. Оттогава е започнало изграждането на тяхната дълбока мрежа, за която едва сега обществото осъзнава какви огромна щета за обществото е, след случаи като “Нотариуса”.
Но тази практика не е нова. Познавачите на нашата история ще си спомнят, че както ДПС е изградила своята кадрова мрежа сега, точно така БКП и ДС е изградила своя партиен, респективно агентурен апарат след 9.9.1944. Привличани са хора без образование, най-често от дълбоката провинция, но безпределно лоялни на Партията - хващайки своя житейски шанс, готови на всичко. Ами същото се е случило още през 90те - така в София започват да пълнят институциите - държавната администрация, службите, финансовите институции, съда и особено прокуратурата. Споменете си вечните командировки от провинцията на прокурори и съдии, които след ”изпълнение на дълга си” по поставени задачи се промотират към върховете на системата.
Сега дори вече няма нужда да привличат кадри, а ги подготвят в свои институти. Няма да посочвам имена, но всеки знае къде се готвят юристите, икономистите и специалистите по сигурност.
Затова задачата за разбиването на паралелната държава е толкова трудна - защото трудно се заместват лоялни кадри с политически чадър с независими експерти, които са избрани на мерократичен принцип, заради своите качества без протекция. И които биха винаги служили на закона, а не на някой политик.
Ето виждате как евроазиатската култура на подчинение на силния, вместо на правото е завладяла нашите институции. И която култура, поради своята колективистична природа защитава себеподобните и това намира широк израз в публичното пространство.
Ето откъде идва фундаменталния сблъсък между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, който е преди всичко културен сблъсък. Затова и другите партии повече приличат на ГЕРБ-ДПС, заради тази евроазиатска култура.
Гранд задачата е как да разширим европейската част от нашето общество и така да променим институциите. Защото сега тя е в малцинство. Вероятно затова и “сглобката” е единствено възможна с цел решаване на национални задачи като Шенген и Еврозона. А Реформите на институциите не може да са изпълнима задача.
Евгений Кънев