Средно до около 30-годишна възраст младите хора остават да живеят при родителите си. Това ги нарежда на четвърто място в Европа - след Хърватия, Словакия и Италия. Изчисленията са на Националната стратегия за младежта за периода 2021-2030, приета от Народното събрание. Според данните, цитирани от Нова ТВ, около 153 хиляди са младежите у нас, които нито учат, нито работят.
Има и добра новина - броят на безработните в тази група намалява. Младежите у нас си избират предимно да работят в сферата на охранителната дейност и търговията. Според експерти през следващите години тези позиции ще стават все по-примамливи заради променящия се пазар на труда, тъй като работодателите вече са склонни да наемат млади хора и без опит, на които да предлагат добри условия, стига само да искат да работят.
С висше образование са 36% от младите между 25 и 34 години, а рано напусналите образование на възраст от 18 до 24, са 9%. 75% от младежите с някаква степен на образование, владеят чужд език.
За младежите, които нито учат, нито работят, си има абревиатура - „NEETs”. По последни данни на Евростат такива са средно 12% от младите на възраст между 15 и 29 години. Странно или не, този феномен се наблюдава предимно в Южна Европа и на Балканите. И тук обаче има изненада - нашите младежи не са най-мързеливите. Ние сме "едва" на четвърто място в класацията на безработни младежи - след Гърция сме. Най-малко работа си търсят младите в Румъния - близо 20 %, а най-нисък е процентът им в Нидерландия – едва 4. И добрите новини не свършват дотук - България е една от страните, в която неактивните младежи са намалели най-много – с 10% за 10 години.
Пазарът на труда в България явно става по-примамлив, защото все по-малко хора споделят, че искат да напуснат страната - младежите, които се оглеждат за възможности извън граница, са вече под 30%, а 18% биха сменили населеното си място и биха избрали за живот по-големия град пред по-малкия.