"Искаме справедливост" - този призив бе отправен на траурния марш в Солинген в памет на загиналите при пожар българи.
Над 700 души излязоха на траурно шествие в Солинген в памет на загиналото четиричленно семейство от България, съобщават много медии. При пожара в този германски град миналата седмица пострада още едно семейство от България. Както пише булевардният "Билд", загиналите Кънчо Ж., Катя Ж. и двете им деца Галя и Емили живеели на таванския етаж, а на долния трети етаж било настанено другото българско семейство, което в апогея на пожара нямало друг изход, освен да скочи от прозорците. Бащата с дете в ръце паднал върху покрива на паркиран автомобил, майката - на тротоара. За сегашното им състояние няма новини, пише Александър Андреев в "Дойче веле".
Четирима души умират в пожар в Германия. Оказват се български граждани от турски произход. На тази смърт реагират не българските, а турските власти. Германия пък установява, че пожарът е бил умишлен, но казва, че няма данни за ксенофобски мотиви. В тази история нищо не е наред, пише пък Диана ИВанова в "Свободна Европа".
„Удари ме право в сърцето“, гласът на Бенгю трепери, жената се занимава с проблеми на миграцията в Германия.
Научила е за смъртта на българско семейство в град Золинген, известен в България и като Солинген. Загинали са баща (на 28 г.), майка (29 г.) и две момичета - на 3 години и на 5 месеца. Казват се Кънчо, Катя, Галия и Емилия.
Загинали са в пожар в жилищна сграда на повече от сто години и с дървено стълбище.
Прокуратурата почти веднага съобщава, че палежът е най-вероятно умишлен. Установила е, че е бил използван т.нар. ускорител за пожари, тъй като само за пет минути пламъците са обхванали почти цялата сграда.
Струва си да се припомни какво става в Солинген през 1993. Така ще се разберат по-добре думите на Бенгю за удар „право в сърцето“.
През нощта на 28 срещу 29 май 1993 г. в Солинген е извършен палеж, причинен от четирима десни екстремисти, установяват властите. В пожара загиват пет момичета и млади жени. 28-годишната Гюрсун Индже умира, след като скача от таванския прозорец на къщата на улица Untere Wernerstrasse 81.
Четирима души са изгорени в нея: 18-годишната Хатидже Генч, 9-годишната Хюля Генч, 4-годишната ѝ сестра Сайме и 12-годишната Гюлюстан Озтюрк, която е дошла на гости от Турция.
Причината за посещението е празникът Курбан, който е трябвало да се състои ден по-късно. Момичетата са получили нови дрехи, които са лежали до леглата им заедно с малки подаръци. Сайме е получила и място в детската градина, от което била толкова щастлива, че постоянно показвала писмото на баба си. Но в тази нощ животът на семейство Генч е бил унищожен.
Солинген е червена линия. Малко преди това има сходен пожар в Мьолн. Германия е разтърсена. Турската общност е дълбоко травматизирана, пише още "Свободна Европа".
Редица медии в Германия, включително "Шпигел" и "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг", публикуваха репортажи от траурното шествие в събота в квартал Хьошайд на Солинген. Обществената медия WDR разпространи и няколко снимки, на които Иглат Караджов и Джорджо Филипов, близки на загиналите, държат техни фотографии. Пред WDR двамата казват, че покушението всъщност е било срещу всички тях. Те самите, като хора с мигрантски корени, в момента изпитвали страх, защото често се натъквали на враждебност заради произхода си. Двамата смятат, че палежът е бил мотивиран от расистки възгледи, отбелязва "Дойче веле".
"Без омраза в Солинген!", "Искаме разследване"
Фоторепортажите в германските медии показват стотиците участници в шествието, които носят български и турски знамена. Агенция EPD съобщава, че хората са скандирали на немски и на български "Искаме справедливост!", "Без омраза в Солинген!" и "Искаме разследване". От репортажа научаваме още, че до загражденията около опожарената сграда хората оставяли плюшени животни, цветя и запалени свещи. В шествието са участвали представители на общината и благотворителните организации, както и дипломати от България и Турция. EPD отбелязва, че сред участниците в траурната церемония са били депутатът от българския парламент Халил Летифов и евродепутатът Илхан Кючюк.
"Тези двама политици представляват интересите на турското малцинство в България - група, към която принадлежат и жертвите на покушението. От тази група е и тричленното семейство, което в нощта на пожара потърси спасение, скачайки от прозореца - и в момента се намира в интензивното отделение", съобщава агенцията.
Германските медии припомнят, че семействата на загиналите са помолили за "мълчаливо траурно шествие", а от тяхно име и кметът на града Тим Курцбах призова да не се издигат политически послания. Той каза, че всички искат да изразят своето състрадание и своята солидарност с близките на загиналите и че не бива да се допуска "злото да задуши сърцата ни".
Не е ясно как извършителят е проникнал в къщата
Прокурорът, който води разследването - Хериберт Кауве-Гебхарт, казва, че екстремизмът като мотив не може да се изключи, но засега улики в тази посока няма. Един временно задържан млад мъж беше освободен още в петък след проверка на алибите му, а пред WDR говорител на прокуратурата съобщи, че деянието било в сферата на "междучовешките отношения". Прокуратурата е провела многочасови разпити, в резултат от които стигнала до въпросното заключение. Прокурорите съобщават още, че във въпросната 100-годишна сграда и преди е имало пожар.
Следствието предполага, че извършителят е разпръснал запалително вещество в подножието на стълбището, запалил го е в 2,47 през нощта, след което избягал. "Билд" пише, че не е ясно дали извършителят е имал ключ от външната врата. Според булевардния вестник около 40 души веднага алармирали пожарната, която пристигнала в 2,53. Пред медията един пожарникар обяснява, че при такъв палеж нагоре се издигат запалими газове, които под покрива могат да пламнат и така да възникне второ огнище на пожара. Около три часа, когато пожарникарите вече гасели огъня, Кънчо Ж. позвънил на свой братовчед и му казал "Горим!". Според "Билд" това навярно са били последните му думи.