НОВИНИ


Доц. Кунчев за случаите на коклюш и морбили: Доста са противоречиви изследванията, които бяха направени

0 2774 13.04.2024
Доц. Кунчев за случаите на коклюш и морбили: Доста са противоречиви изследванията, които бяха направени
БГНЕС

Случаите на коклюш у нас от началото на годината са 70. Това обяви в ефира на Нова телевизия държавният здравен инспектор - доцент Ангел Кунчев. Той предупреди, че заболяването засяга най-вече при неимунизираните хора и тези, които отдавна са получили ваксина.


Той даде повече подробности и относно първия случай на морбили у нас. Става въпрос за 4-годишно дете с направена имунизация на 1 година, но с недостатъчен имунен отговор. В момента то е в добро състояние.

„Не съм 100% сигурен дали говорим конкретно за тази болест. Доста са противоречиви изследванията, които бяха направени. По-добре да приемем, че е морбили и да вземем всички мерки. Следващата седмица изтича максималният инкубационен период от 21 дни. Ако дотогава не възникне нов случай, значи сме се справили. Открити са всички контактни на детето. То не е пътувало в чужбина, било е известен ски курорт, където има доста чужденци”, поясни Кунчев.

 

Държавният здравен инспектор даде насоки и как да се предпазим от ухапване от кърлежи.

 

„В голяма част от градове общините вече направиха обработки на тревните площи. Много е важно редовното косене на трева. Не всяка ухапване значи, че непременно ще се заразим с лаймска болест.  От началото на годинат имаме 10 случая на зараза. Трябва да бъдем много внимателни, когато почистваме домашните любимци и сме били сред природата. Когато се приберем е добре да огледаме тялото си, тъй като в повечето случаи в началото кърлежът се вижда добре, не е дълбоко впит и се сваля лесно. Колкото по-дълго престои в кожата, толкова повече се увеличава повече шансът да се заразим”, поясни Ангел Кунчев. По думите му, ако го видим в началото, можем и сами да отстраним паразита.





„Зависи колко е впит. Понякога до 1-2 часа може да го свалим без особени усилия. Ако се намираме сред природата, трябва с ръкавица или найлон да се опитаме леко с поклащащи движения да го извадим цял”, коментира доцентът.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама