От 20 години се занимавам с проекта "Белене", един президент и трима премиери подписват, без да могат да обяснят защо трябва да се строи "Белене". Това каза икономистът Красен Станчев пред Нова тв в коментар за последните действия около ядрения мегапроект.
Според него нещата се движат само от интересите на няколко проектни компании, които засмукват пари от строителните дейности.
Не така еднозначна е позицията на икономиста Владимир Каролев - той е съгласен, че финансирането все още не е уточнено, но до няколко месеца може да се види, че има някакъв икономически смисъл. Ако частният сектор пожелае да инвестира в "Белене", това ще означава, че има защо да се строи.
Красен Станчев обърна внимание, че условията от 2007-2008 година няма да си повторят, няма да имаме такива инвестиции, затова трябва да се мисли за подобряване на средата, особено на фискалната. Нагласата на местната власт е основна пречка за чуждите инвестиции - те са онези, които спират притока на свежи пари. Такива проблеми не съществуват в нито една друга страна от Нова Европа, подчерта икономистът. Във фиска има йерархия, всички общини се хранят оттам - затова договорите трябва да се спазват.
Приватизацията: до момента няма нищо - нито за "Булгартабак", нито за концесионирането на летището
Според Красен Станчев трябва да се мисли за приватизация не само на предприятията, но и на други сфери, като пенсионната система например.
Каролев е на същото мнение - най-богати са хората в тези държави, където няма държавни пенсии, освен ако не си държавен служител, като в Нова Зеландия и Япония, даде пример той.