Астрономи са идентифицирали най-голямата звездна черна дупка, откривана досега в Млечния път, с маса 33 пъти по-голяма от тази на Слънцето, според проучване, цитирано от АФП.
Черната дупка, наречена Gaia BH3, е установена "случайно" по данни, събрани от мисията Gaia на Европейската космическа агенция, отбеляза Паскуале Пануцо, астроном от Националния център за научни изследвания (CNRS) към Парижката обсерватория.
Мисията Gaia, която е посветена на картографирането на галактиката Млечен път, локализира BH3 на 2000 светлинни години от Земята в съзвездието Акуила.
Тъй като телескопът на Gaia може да даде точна позиция на звездите в небето, изследователите успяха да опишат техните орбити и да измерят масата на невидимия спътник на звездата - 33 пъти по-голяма от тази на Слънцето.
По-нататъшни наблюдения от наземни телескопи достигнаха до извода, че това е черна дупка с маса, много по-голяма от звездните черни дупки, които вече се намират в Млечния път.
"Никой не очакваше да открие черна дупка с висока маса, която се крие наблизо, незабелязана досега. Това е откритие, което се прави веднъж в изследователския живот", категоричен бе Пануцо в съобщение за пресата.
Звездната черна дупка беше открита, когато учените забелязаха "клатещо се" движение на звездата спътник, която обикаля около нея.
"Видяхме звезда, малко по-малка от Слънцето (около 75 % от неговата маса) и по-ярка, която се върти около невидим спътник", посочи Пануцо.
Звездните черни дупки се генерират от колапса на масивни звезди в края на живота им и са по-малки от свръхмасивните черни дупки, чието създаване все още е неизвестно.
Такива гиганти вече са открити в далечни галактики чрез гравитационни вълни.