Професор Фънг Юджун, китайски експерти по руско-евразийските въпроси, заяви пред The Economist, че Русия със сигурност ще загуби войната в Украйна. Той е директор на Центъра за руски и централноазиатски изследвания на Университета Фудан в Шанхай.
Войната между Русия и Украйна е катастрофална и за двете страни. Тъй като нито една от страните не се радва на огромно предимство, а политическите им позиции са напълно противоположни, боевете едва ли ще приключат скоро. Едно нещо обаче е ясно: конфликтът е преломен момент след края на Студената война, който ще има дълбоко и трайно глобално въздействие, се посочва в публикацията на The Economist.
Четири основни фактора ще окажат влияние върху хода на войната. Първият е нивото на съпротива и национално единство, демонстрирано от украинците, което до този момент е изключително. Вторият е международната подкрепа за Украйна, която, въпреки че напоследък не отговаря на очакванията на страната, остава широка.
Третият фактор е естеството на съвременната война - състезание, което се върти около комбинацията от индустриална мощ и системи за командване, контрол, комуникации и разузнаване. Една от причините, поради които Русия изпитва трудности в тази война, е, че тя все още не се е възстановила от драматичната деиндустриализация, която претърпя след разпадането на Съветския съюз.
Последният фактор е информацията. Когато става въпрос за вземане на решения, Владимир Путин е затворен в информационен пашкул, благодарение на това, че е на власт толкова дълго време.
Руският президент и неговият екип за национална сигурност нямат достъп до точни разузнавателни данни. Системата, с която те работят, не разполага с ефективен механизъм за коригиране на грешките. Украинските им колеги са по-гъвкави и ефективни.
Имайки предвид тези фактори, Русия ще бъде принудена да се оттегли от всички окупирани украински територии, включително Крим. Китайският професор казва, че ядреният арсенал на Русия не е гаранция за успех. Той даде за пример САЩ и техните кампании във Виетнам, Корея и Афганистан.
Киев доказа, че Москва не е непобедима, отбелязва Фънг Юджун.
След войната Украйна ще има шанса да се присъедини както към ЕС, така и към НАТО, докато Русия ще загуби влияние над своите бивши съветски републики, защото те виждат агресията на Путин там като заплаха за своя суверенитет и териториална цялост.
Войната е повратен момент за Русия. Тя изпрати режима на Путин в широка международна изолация. Освен това той трябваше да се справи с трудни вътрешнополитически подводни течения – от бунта на наемниците от групата „Вагнер“ и други военни групировки – например в Белгород – до етническото напрежение в няколко руски региона и неотдавнашния терористичен акт в Москва. Това показва, че политическият риск в Русия е много висок. Г-н Путин може и да беше преизбран наскоро, но той е изправен пред всякакви възможни събития от типа „черен лебед“.
След войната Украйна ще има възможност да се присъедини както към ЕС, така и към НАТО, докато Русия ще изгуби бившите си съветски републики, защото те виждат в агресията на Путин там заплаха за своя суверенитет и териториална цялост, посочва професорът.
Според Фън Юджун междувременно войната е накарала Европа да се събуди за огромната заплаха, която руската военна агресия представлява за сигурността на континента и международния ред, слагайки край на следвоенното разведряване между ЕС и Русия. Много европейски държави се отказаха от илюзиите си за Русия на Путин. Европа осъзна огромните заплахи за сигурността на континент и вече няма илюзии за Путинска Русия, смята той.
ФрогНюз