Компанията Microsoft е засякла през последните 45 дни руски онлайн кампании в САЩ, които имат за цел да повлияят на президентските избори в страната през ноември, предаде "Ройтерс".
Според доклад на експерти, ангажирани в проучването, от свързани с Русия профили се разпространява съдържание, което цели разединение на американското общество, включително по темата за помощта за Украйна.Активността е по-слаба в сравнение с предишните избори, но експертите на Microsoft предупреждават, че това може да е само началото.
Руското посолство във Вашингтон не е отговорило на запитване от "Ройтерс" за коментар, но агенцията припомня за изявление на Кремъл от миналия месец, че няма да се намесва в американските избори. Москва и досега отхвърля твърденията, че се е намесвала в изборите за президент в САЩ и през 2016-а, и през 2020 година, припомня БНР.
Междувременно Белгия и Чехия призоваха за нови европейски санкции като противодействие на руската намеса в предстоящите през юни избори за Европейски парламент.
Премиерите на двете страни - Александер де Кро и Петър Фиала, заявяват в отворено писмо, че вече са налице примери за дезинформация и намеса в някои страни от ЕС, съобщава БТА.
Белгийските служби са засекли мрежа за влияние, която включва парични преводи, направени и в Чехия.
Мрежата е имала за цел да скрепи сътрудничеството между проруските политици в европарламента и да допринесе за избора на повече техни съмишленици. Мисията е да се осигурят "хора на действащи позиции в Европейския парламент".
Заедно с други държави от Евросъюза Белгия е започнала криминално разследване, а Чехия е наложила санкции на физически лица.