През 2011 година в българската пенсионна система беше въведена една добавка. От тогава тя не е актуализирана нито веднъж. Дойде и нейният ред и тя ще получи увеличение от 3.5%.
Става въпрос за вдовишките пенсии, които имат характера на добавки. Вместо 26.% от пенсията на починалия партньор, както е сега, от 1 юли 2024 г. добавката ще бъде в размер на 30%, предаде „Стандарт“ и „Марица“.
Тъй като тази добавка се определя от пенсията на покойния, тя също се актуализира с всички останали пенсии. Ако покойният не е взимал пенсия, сумата се определя от пенсията или сбора от пенсиите, на които е имал право по ред на наследствените пенсии.
Наследствени са пенсиите, които обикновено получават деца на покойни родители. При наследствените пенсии обаче не може да се взима добавка заедно със самата наследствена пенсия.
Съпругът или съпругата, които са преживели, имат право на наследствена пенсия 5 години преди да имат възрастта за пенсиониране
Хората с 50% или повече инвалидност могат да получат добавката преди този срок, тъй като са неработоспособни.
В момента малко над 679 хиляди души получават вдовишки добавки
Почти 600 хил. от вдовишките пенсии се отнасят към пенсии за възраст и стаж. Към инвалидни пенсии се отнасят почти 67 хил. вдовишки добавки. 2318 са тези вдовишки добавки, които са към кооператорски пенсии. Има и почти 5500 добавки върху пенсии, които НОИ изплаща на базата на стаж в чужбина или смесен стаж.
До септември догодина трябва да стартира виртуална платформа за обучение на дигитални умения за възрастни, става ясно от отговор на социалния министър Иванка Шалапатова на въпрос на депутата Деница Сачева.
Министърът уточнява, че проектът „Предоставяне на обучения за дигитални умения и създаване на платформа за обучение на възрастни” по Плана за възстановяване и устойчивост се изпълнява в два компонента – първият е насочен към разработването на национална виртуална платформа за електронно обучение, през която ще се обучават безработни и заети лица, а вторият е за предоставяне на обучения на работната сила за придобиване на базово или средно ниво на дигитални умения.
Засега процедурите по разработването на онлайн платформата се бавят заради обжалвания, става ясно от отговора на министъра. Съгласно графика крайният срок за стартиране на платформата е септември 2024 г., уточнява Шалапатова.
Вече са разработени и утвърдени програми за обучение на възрастни, извън образователната система, както е и утвърден сертификатът, който те ще получат. Приет е и правилник за реда, при който ще се отпускат ваучери за обучение.
Предстои да се адаптира модул в електронната платформа на Агенцията по заетостта за регистриране на доставчици на обучения по дигитални умения и на електронни ваучери, пише още в отговора на министъра. Предвижда се това да приключи до 1 октомври тази година. веднага след това ще започне и регистрацията на доставчиците.
След публикуване на първите списъци на одобрените доставчици на обучение, ще стартира и процеса по набиране на електронни заявления от хората, които желаят да се обучават, се посочва в отговора.
От данните на Националният осигурителен институт за третото тримесечие на годината е видно, че близо 680 000 от пенсионерите получават вдовишка добавка от 26.5 на сто от пенсията на починалия съпруг или съпруга. От първи юли догодина този процент се увеличава на 30 на сто.
Осигурителният институт отчита, че 69 000 от пенсионерите с увреждания получават към пенсиите си добавка за чужда помощ от 207 лева, пише БНР. 114 са ветераните от войните, а тяхната добавка към пенсията е 276 лева. Все още 979-има възрастни имат и добавка за старост.
Този бонус бе отменен през 2000 година, но отпуснатите преди това все още се плащат.
За хора, навършили 75 години, се полагат 15 стотинки. За навършилите 80 – 23 стотинки. Това означава, че към края на септември приблизително 100 са били възрастните на около и малко над 100-годишна възраст.
По закона за политическата и гражданската реабилитация, НОИ плаща и добавки на 6352-ма репресирани, а размерът варира между 30 и 50 на сто от средната пенсия за предходната година, като от значение за точния процент е времето, в което тези хора са били в затвори, трудово-възпитателни общежития, или лагери.
Интернираните или изселваните също вземат между 10 и 20 на сто от средната пенсия като добавка.
Най-малко – 5 на сто от тях, е за репресираните висшисти, които са били заставяни да работят по строителни обекти, в чистотата или в селското стопанство.