Френският президент Еманюел Макрон предупреди, че Европа е изправена пред възможна смърт, ако не предприеме смели действия за справяне с протекционизма на САЩ и Китай, на фона на сериозните геополитически заплахи от страна на авторитарните режими, отбеляза изданието "Politico".
В 108-минутна реч, изнесена в Сорбоната, където преди седем години тогавашният новоизбран лидер направи първото си обръщение относно визията си за Европа, Макрон многократно повтори, че „правилата на играта са се променили“ на няколко фронта, включително геополитиката, икономиката и търговията и културата, пише Euronews, цитирани от БТА.
Къде бърка Старият континент според Париж
Европейският континент не инвестира достатъчно в иновации, не успява да защити промишлеността си и да засили военните и отбранителните си способности, каза френският президент.
"Европа не е безсмъртна, тя може да умре. Тя зависи само от нашия избор", каза Макрон в дългоочакваната си реч, която повтори знаменателната му реч, произнесена там месеци след началото на първия му мандат през 2017 г. "И този избор трябва да бъде направен сега."
"През следващото десетилетие рискът да бъдем отслабени, дори да изпаднем в по-долна група, е огромен", каза той пред аудитория от официални лица, журналисти и политици, като посочи променящата се геополитика и окуражените авторитарни режими.
"Епохата на базиране на производството ни в Китай, на делегиране на отбраната ни на САЩ и на получаване на енергия от Русия приключи. Правилата на играта се промениха", каза Макрон. Френският президент обвини и САЩ, и Китай, че не спазват правилата на световната търговия, като масово субсидират икономиките си.
"Колкото и силен да е съюзът ни с Америка, ние не сме приоритет за тях", каза той. "Те имат два приоритета: себе си – достатъчно основателно - и Китай."
Според него през последните години Европа е направила големи крачки към своето единство и автономност пред лицето на пандемията от КОВИД и войната в Украйна, но "разсънването е твърде бавно". Френският президент призова за много по-агресивна търговска политика и много по-големи публични инвестиции в редица критични области.
В същото време Макрон не беше толкова конкретен по решаващия въпрос как Европа ще може да финансира прехода си към превръщането си в това, което той нарече "европейски източник на влияние". Той отново изрази подкрепата си за придобиването на нов съвместен дълг, подобен на този, който ЕС имаше по време на пандемията, и предложи увеличаване на собствените ресурси на ЕС с приходи от данъка върху въглеродните емисии или данъка върху финансовите трансакции.
Предложенията на Макрон
Френският президент направи редица нови предложения в областта на отбраната, икономиката и търговията, които според него могат да върнат Европа в правилния път.
Макрон заяви, че ЕС трябва да се стреми да стане "световен лидер" до 2030 г. със "специални стратегии за финансиране" в пет стратегически области: изкуствен интелект, квантова информация, космос, биотехнологии и нови енергии.
Той призова към мисиите на Европейската централна банка да бъде добавена "цел за растеж или дори цел за декарбонизация". "Не можем да имаме парична политика, чиято единствена цел е тази за [контрол на] инфлацията", каза той.
Вчера Макрон подчерта, че Европа "трябва да покаже, че не е васал на Съединените щати и че знае как да говори с всички останали региони на света", обърна внимание France24.
Френският лидер каза, че през следващите месеци ще поиска от европейските партньори предложения и добави, че Европа също се нуждае от собствен капацитет в киберотбраната и киберсигурността.
Макрон каза, че трябва да се даде предимство на европейските доставчици при закупуването на военно оборудване и подкрепи идеята за европейски заем за финансиране на това усилие. Той също така призова за "преразглеждане“ на търговската политика на ЕС, за да се защитят европейските интереси, като обвини както Китай, така и САЩ, че вече не спазват правилата на световната търговия.
„Не може да се получи, ако ние сме единствените в света, които спазват правилата за търговия – така, както бяха написани преди 15 години – ако китайците и американците вече не ги спазват, като субсидират критични сектори .“ Поради това френският президент призова ЕС систематично да прибягва до "инструментите на лоялната конкуренция".
За да отговори на огромните нови нужди на Европа по отношение на отбраната, френският президент прикани европейците да изградят "европейска отбранителна инициатива", която "може да включва европейски противоракетен щит" – постоянна ябълка на раздора между Франция и Германия.
Макрон също така се обяви за налагане на "европейски преференции" при закупуването на военно оборудване, изтъквайки, че твърде много средства на ЕС се изразходват за неевропейски производители.
Това не е същият човек
В речта си в Сорбоната френският президент се опита да се върне към духа на първата си реч за Европа като току-що избран президент през 2017 г., която първоначално бе посрещната хладно в няколко европейски столици, но по-късно до голяма степен беше потвърдена от геополитическите събития, отбелязва "Politico".
Стремежът на Франция към по-голяма европейска стратегическа автономия и суверенитет вече е подкрепен не само от Европейската комисия, но и от други държави от ЕС.
След реч от час и половина заключението на Макрон, че остава "оптимист" за Европа, обаче не можа да отклони вниманието от факта, че към Франция и европейските партньори се обръща френски президент с много отслабнали позиции, посочва "Politico".
Макрон през 2024 г. е много по-различна фигура от тази, която говореше през 2017 г. Оттогава френският президент загуби абсолютното си мнозинство в парламента и се бори за приемането на закони у дома. Репутацията на страната в чужбина беше накърнена от влезлите в заглавията на медиите протести срещу пенсионната реформа и неотдавнашните фискални проблеми, включително по-високи от очакваните данни за дефицита.
Речта на Макрон имаше за цел и да даде тласък на затихващата предизборна кампания на неговата партия "Възраждане", ръководена от Валери Айе, която изостава от крайнодясната партия на Марин Льо Пен "Национален сбор" с над 10 пункта. Френският президент не спомена кампанията, но се прицели в "националистите", които вече не се обявяват за напускане на ЕС, а просто за разрушаването му отвътре.
Пред лицето на нарастващия популизъм "рискът е, че всички стават по-плахи" от страх да не подхранят още повече национализма. "Но отговорът не е плахост, а дързост."
Към края на речта си френският президент стигна до философски размисли за бъдещето на континента. "Можем дори да се запитаме какво е нация? Какво иска да направи Европа?"
"Това е решителен момент, повратна точка. Нашата Европа може да умре."
Вътрешните залози, които диктуваха тона на речта на Макрон, са високи: "Национален сбор" заяви, че ще призове парламентът да бъде разпуснат, ако партията на Макрон "Възраждане" и нейните съюзници претърпят съкрушително поражение, посочва France24.
Междувременно гласуването за Европарламент идва и с позицията на Марин льо Пен от "Национален сбор", която усеща най-добрия си шанс да спечели президентските избори през 2027 г. във Франция, когато Макрон няма да има право отново да участва в надпреварата за Елисейския дворец.
ФрогНюз