"Колегите от ГЕРБ като че ли отстъпиха от логиката на разбирането, че трябва да бягаме от концентрация на власт”. Така съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов коментира актуалните спорове на ПП-ДБ с доскорошните партньори на в управлението, сред които предсрочното отстраняване на председателя на Народното събрание Росен Желязков.
Иванов посочи, че съсредоточаването на властта в ръцете на едни политически формации е пагубно за страната.
“Имаме криза и тази криза няма да се реши с един голям удар, а ще трябва да се търсят баланси и компромиси, през които да се върви. Тук става дума за търсене на мерки за намаляване на напрежението и изграждане на наченки на доверие и търсене на баланс. Тоест никой да не се опитва да вземе цялата власт и да превърнем това от негатив в недостатък", посочи той в предаването "Стълбицата" по Дарик радио.
"Всички се явяваме на избори с мечтата да вземем цялата власт. И слава Богу мъдрият разум на хората, които са измислили либералната демокрация, особено в нейния парламентарен вариант, е казал - не, това не трябва да се случва. Затова има разделение на властите, има дозиране на властта по много начин, не просто на три. Мъдрите демокрации са се научили, че във всяка една точка е добре да се търси баланс, да си избяга концентрация на властта”.
Според Иванов, въпреки че отиваме на шести поред парламентарни избори, те не са като предишните и сега сме изправени пред друг кръстопът: "Едната алтернатива е да се търсят политически баланси, която не е особено електорално ентусиазираща. Другата е да се търси поредният нов спасител от рода на президента или някакъв български вариант между Орбан, Вучич и Путин".
На въпрос не се ли избърза с промените в Конституцията, Христо Иванов подчерта, че това е бил “единственият позитивен сценарий на търсене на баланса”.
По повод правомощията на държавния глава, той категорично заяви, че те на са му били отнети с последните изменения на основния закон, а просто са били ограничени.
Относно влиянието на държавния глава, Христо Иванов допълни, че той носи отговорност и за сегашното служебното правителство, защото е издал указа за назначаването му.
“Засилихме ролята на президента като посредник в един диалог между партиите”, допълни Иванов.
По повод знаковото убийство на Нотариуса, Иванов коментира, че то е станало вследствие на разместване на пластовете по високите етажи и в съдебната система.
ФрогНюз