На остри критики беше подложена политиката на правителството на ГЕРБ по време дискусия за цената на прехода, която се провежда днес в памет на Александър Божков в София.
Форумът събра изтъкнати икономисти, политици, общественици и приятели на бившия вице премиер в кабинета на Иван Костов в Парк хотел „Москва", за да дискутират безкрайната тема за цената на прехода.
Пръв срещу икономическите реформи на Борисов се обяви бившият кмет на София Стефан Софиянски. Според него нещата в икономиката се развиват много неблагоприятно.Бюджетът в момента е с два милиарда лева дефицит, а започнахме от 500 милиона. Значи сме натрупали 1,5 милиарда дефицит и два милиарда сме похарчили от резерва. Тоест, 3,5 милиарда лева ние като общество сме похарчили повече, отколкото сме произвели. Е, да има някакъв резултат, къде са тези пари, попита той.
Нищо не се прави за усвояването на еврофондовете, подчерта още Софиянски. По думите на ексдепутата от СДС усвояването е далеч под нивото му по времето на Станишев, когото непрекъснато критикуват управляващи и опозиция. Същото е положението и с данъчните постъпления, изтъкна той и посочи - в сегашния бюджет, към 9-месечието, имаме 13% по-ниска събираемост на данъците от 2009г., която беше апогей на кризата.
По думите на Георги Прохаски от Центъра за икономическо развитие водената от сегашното правителство икономическа политика до голяма степен е инерционна, повлияна от външни фактори и доста хаотична. Единствената системна икономическа политика, провеждана ясно и последователно в периода 1997 - 2000 г, в голяма степен е заслуга на Александър Божков, коментира експертът.
Според него сега е време за нова икономическа политика. България трябва да спре да се развива инерционно и стихийно, главно под влияние на външни фактори, категоричен бе той. Дори политиката на СДС от 1997 - 2000 г., която беше най-системната икономическа политика, беше силно повлияна от Световна банка и Международния валутен фонд и в някаква степен дирижирана от тях, отбеляза Прохаски.
След това икономическата политика се влияеше от членството в ЕС, тоест имахме кой да ни задава посока, добави той. Според него обаче вече няма кой да ни води за ръка.
В момента е необходимо преформулиране и провеждане на политика на икономически растеж и то растеж, базиран на иновации и съвременни технологии, подчерта Прохаски. По негова оценка водената от сегашното правителство икономическа политика до голяма степен е инерционна, повлияна от външни фактори и доста хаотична.
Той каза още, че до две години България трябва да влезе в „чакалнята" на еврозоната, за да може до 3-4 години да стане част от нея.
За края на дискусията е предвиден и докладът на Евгени Бакърджиев, колега на Божков от кабинета на Иван Костов. Самият Костов не е сред участниците в дискусията.