Очакваме вяла, апатична и беззъба предизборна кампания. Обществената енергия и внимание са изчерпаем ресурс и политиците ни го изчерпаха до нулата.
Политическите централи ще се концентрират повече върху организацията на политическия процес, отколкото върху политическите послания. Това заяви пиар експертът Пепи Димитрова в ефира на бТВ.
„През последните два месеца гледахме непосготвени опорки и спонтанни речи на политиците. Нямаме професионално обучени политици”, категорична е Димитрова.
А проф. Любомир Стойков, експерт по имидж и политическа комуникация, обясни как ще подходят формациите за изборите на европейските избори. „Техният комуникационен и стратегически фокус на политическата комуникация пада върху две основни цели: от една страна да бъдат мобилизирани и отново включени в изборния процес тези, които са се отказали да гласуват, които вече нямат вяра и мотивация да се явят на изборите, а от друга страна – това са тези, които за пръв път ще гласуват, тоест новото поколение“, каза проф. Стойков.
Според него не трябва да се подценява ролята на комуникационните специалисти и пиарите.
Езиковедът доц. Владислав Миланов заяви: „Защо през политическата реч думите изгубиха смисъл? Повече от 20 години говорим за неуместни клишета, речева агресия. Големият проблем е тази пропаст между думите и това, което стои зад тях. Изморихме се да превеждаме политиците от български език на български език.”
„Една от тенденциите е речевата агресия. Това изследваме и със студентите ми. Само от последните 3 – 4 месеца имаме материал за поне 2 дисертации. Когато направим научно изследване ние очертаваме тази езикова безпомощност. Политиците ни превърнаха говоренето в професия. Очакват някой да им подготви речта, да им напише думите и тогава чуваме думи, които може да са подредени добре, но с нулева съдържателност“, каза още доц. Миланов.
„Политикът с беден речник се скрива зад готовите формули, зад клишетата. Тогава започваме да слушаме как всичко е приоритет, каква е визията, а в същото време хората виждат, че това всъщност не е приоритет и визия няма. Виждат разминаването между това, което са чули в студията, и това което виждат на практика“, обясни доц. Миланов.