НОВИНИ


ЕК с прогноза за БВП на България: Нарастване с 1,9% през тази година и с 2,9% през 2025 г.

0 2470 15.05.2024
ЕК с прогноза за БВП на България: Нарастване с 1,9% през тази година и с 2,9% през 2025 г.


Брутният вътрешен продукт на България се очаква да нарасне с 1,9% през 2024 г. и да се ускори до 2,9% през 2025 г., показват оповестените днес "Пролетни икономически прогнози" на Европейската комисия. Прогнозите съвпадат с тези от зимния доклад на ЕК, оповестен през февруари.

Вътрешното търсене ще остане основен двигател на икономическия растеж, въпреки че се очаква забавяне на растежа на частното потребление, посочва ЕК. Очаква се износът да нарасне силно след първото тримесечие на настоящата година в съответствие с възстановяването на външното търсене, а вносът се очаква да се възстанови, воден от вътрешното търсене.

 

Комисията прогнозира забавяне на инфлация от 8,6% през 2023 г. до 3,1% през тази и до 2,6% през 2025 г. Безработицата ще стабилизира на нивото от 4,3% от 2023 г., преди да се понижи до 4,0% през 2025 г.


ЕК предвижда бюджетният дефицит да достигне 2,8% от БВП през тази и 2,9% през 2025 г., движен от разходите за пенсии и заплати. Държавният дълг пък се очаква да нарасне до 24,6% от БВП до 2025 г., след като през тази година достигне 24,8% от БВП.

Рисковете за фискалната перспектива на България все още са насочени в низходяща посока, тъй като постоянните увеличения на заплатите и пенсиите не са напълно компенсирани от структурните мерки след 2025 г.

 

Краткосрочните показатели показват, че в началото на 2024 г. износът на България е продължил да се свива, а растежът на частното потребление се е забавил, но след първото тримесечие на 2024 г. се очаква износът да се възстанови, воден от възстановяването на външното търсене. Предполага се, че ръстът на потреблението ще се възстанови през остатъка от 2024 г. и през следващата година, подкрепен от очакваната все още благоприятна ситуация на пазара на труда, докато частните спестявания продължават да се увеличават.

ЕК очаква инвестициите да продължат да се разширяват през прогнозния хоризонт, поддържайки производствения капацитет. Очаква се вносът да се възстанови с оглед на нормализираното натрупване на запаси и вносния компонент на инвестициите и потреблението.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама