НОВИНИ


Все повече българи страдат от сърдечна недостатъчност, за какви симптоми да внимаваме?

0 3213 16.05.2024
Все повече българи страдат от сърдечна недостатъчност, за какви симптоми да внимаваме?

Сърдечната недостатъчност се превръща в пандемия, всяка минута се откриват седем нови случая. Това каза на пресконференция проф. Иван Груев, кардиолог и заместник-директор на Национална многопрофилна транспортна болница "Цар Борис Трети", цитиран от БТА.


Сърдечната недостатъчност е клиничен синдром на лесна умора, задух, ограничен физически капацитет, белодробен и/или системен застой, които се дължат на невъзможността на сърцето да изпомпва достатъчно количеството кръв и/или да приема кръв, за да задоволи метаболитните потребности.

Особено внимание трябва да се обърне на пациенти със задух, отоци по глезените, които при натиск не изчезват веднага, кашлица в легнало положение, която се облекчава в изправена поза, пациенти, имащи железен дефицит, болни, приемащи някои лекарства за лечение на онкологично заболяване, и др.

По думите на проф. Груев годишно в България от сърдечна недостатъчност се лекуват над 100 хиляди души.

 

Риск от поява на сърдечна недостатъчност има за хората, преживели инфаркт или коронарна болест, за хора, които не лекуват хипертонията си, за страдащи от диабет, за хора със затлъстяване, за имащите вроден сърдечен дефект, за хората с предсърдно мъждене, както и за пациенти със съпътстващите заболявания - коронарна болест, хипертония, клапни заболявания.

 

Предсърдното мъждене увеличава пет пъти и риска от мозъчен инсулт, отбеляза лекарят. Необходима е превенция и ранно лекуване или предотвратяване на рисковите фактори. Тютюнопушенето е сериозен фактор за поява на сърдечна недостатъчност, като вредата за сърдечно-съдовата система от нагреваемите устройства е не по-малка, добави проф. Груев.

 

Над 40 на сто от момичетата на 14-15-годишна възраст са пушили поне веднъж седмично, както и близо 30 на сто от момчетата на същата възраст, показват данни от проучване от миналата година, посочи лекарят. По думите му някои от наркотиците също водят до сърдечна недостатъчност.

 

Над половината от децата в България са с наднормено тегло или със затлъстяване, като основните причини са неправилния начин на хранене и ниската физическа активност. Имаме бомба със закъснител, която ще избухне след 10-20 години, посочи още той.

 
Доста вирусни инфекции могат да причинят миокардити, каза още проф. Груев. По думите му пациентите, които след вирусни инфекции продължават да се чувстват отпаднали, би трябвало да бъдат прегледани от кардиолог.

 

Приемът на алкохол е друг рисков фактор, като освен че уврежда черния дроб, има голяма вероятност от поява на сърдечна недостатъчност. По думите му проблемът с консумацията му в България е много сериозен, особено на домашно произведения алкохол.

 

При повишени нива на лошия холестерол няма болка, докато пациентът не получи инфаркт, каза още той и уточни, че 95% от пациентите с висок холестерол не се лекуват. По думите му високият холестерол е една от основните причини за поява на плаки в кръвоносните съдове и поява на исхемия, която впоследствие води до сърдечна недостатъчност.

 

През 2022 г. в Европа има 15 млн. души, засегнати от сърдечна недостатъчност, а смъртността от сърдечно-съдови заболявания продължава да е висока, добави той. При пациентите със сърдечна недостатъчност не боледува само сърцето. Повечето от тях имат и хронично бъбречно заболяване, а 25%-40% са болни и от диабет. Ако диабетът се лекува правилно, ще има по-малко пациенти, страдащи от сърдечни заболявания, допълни лекарят.

 

Според европейските препоръки всички пациенти, страдащи от сърдечна недостатъчност, след дехоспитализацията им трябва да се включат в рехабилитационни програми, но в България такъв тип грижа не съществува, посочи още проф. Груев.

 

Какво е сърдечна недостатъчност


Сърдечната недостатъчност е състояние, при което сърцето не доставя достатъчно кръв за нуждите на организма. Обикновено това се дължи на миокардна дисфункция, но дори и в случаите, когато сърцето се „свива“ добре, то може да не работи достатъчно бързо (брадикардия), или може да работи добре, но да има изтичане или стесняване на клапите (нарушения на клапите), или се свива, но фазата на релаксация не е нормална (диастолна недостатъчност).

Заболяването може да има различна степен на тежест: в сравнително леки случаи тя пречи само на физическо натоварване, докато в по-тежки случаи пациентът страда дори в покой.

 

Хората с този проблем, могат да страдат от кратка продължителност на живота и лошо качество на живот: затруднения при физически усилия и понякога страдат от симптоми, като задух през нощта, белодробен оток и натрупване на течност в тъканите, особено в краката.

 

Какви са симптомите при сърдечна недостатъчност


 Без значение каква е причината за проблемите със сърцето - симптомите винаги са сходни:

 

Намалена способност за полагане на усилия, както и усещане за умора и слабост дори след леки действия;


Понякога течност се натрупва в здрави тъкани на тялото, което причинява задух. В леките случаи болните изпитват задух при натоварване, а в тежки случаи - дори когато са в покой. Натрупването на течност в корема и таза може да причини тежест, загуба на апетит, гадене и повръщане. Натрупването на течност в крайниците се проявява в отоци.


В зависимост от степента на увреждане на способността за функциониране, заболяването се разделя на четири етапа:

 

Етап 1 - Има увреждане на функцията на сърдечния мускул, но пациентът няма симптоми или функционално ограничение;

 

Етап 2 - Симптомите се появяват при умерени ежедневни усилия;

 

Етап 3 - Симптомите се появяват с леко натоварване;

 

Етап 4 - Симптомите се появяват и в покой и с минимални усилия, като ходене.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама