Заразяването с парвовирус B19, известен още като петата болест, е вирусно заболяване, което отдавна е известно на медицината.
Това заяви в сутрешния блок на NOVA инфекционистът д-р Трифон Вълков. Специалистът обясни, че инфекцията протича с обрив и се характеризира с повишена температура, ставно-мускулни болки и отпадналост. Той обаче побърза да успокои, че преминава като самоограничаваща инфекция и засяга предимно малките деца.
Лечението ѝ не изисква някаква сложна терапия. Няма и сериозен риск от усложнения при протичането ѝ, допълни д-р Вълков.
По темата с кърлежите лекарят отбеляза, че колкото по-малко е впит в човека един кърлеж, толкова по-малка е вероятността да се зарази с лаймска болест. Той все пак припомни, че съществуват и други зарази, които предават някои кърлежи, като например ку-треската.
Д-р Вълков посочи, че комарите също са преносители на различни болести, но за България рискът не е толкова висок, тъй като те обитават основно региони с по-топъл климат, какъвто е Гърция.
За т.нар. "пета болест" се заговори след информация за зачестяване на случаите на заразяване с парвовирус B19 в Гърция. Здравните власти в страната са притеснени, защото децата от няколко начални училища и детски градини в Солун са регистрирани с вируса.
От официалните съобщения става ясно, че до 24 април общо 11 деца на възраст от 3 до 5 години са показали повишени стойности на тропонин в кръвта, а дете на 3 години и половина е починало вследствие на заразяването с вируса и последвалия остър миокардит.
Повечето парвовируси заразяват животни, като котки и кучета. Хората по-трудно се заразят с тези вируси, обясняват медиците. Въпреки това статистиката показва, че такива малки огнища се появяват често, а между 40% и 60% от населението на развитите западни общества имат специфичните антитела на вируса.