„Щастлив съм да бъда министър на културата точно на 24 май. За човек, който се занимава с култура, за мен това сякаш е националния празник. България има много празници и всеки от тях ни носи различни мисли. Някои от тях за съжаление ни разделят. Но 24 май няма как да ни раздели. 24 май е може би най-обединяващият български празник, защото един народ няма как да бъдат един народ, ако не ги обединява културата.“
Това каза в ефира на бТВ министърът на културата Найден Тодоров. „Иска ми се всеки ден в годината да бъде 24 май вътре в нас“, каза още той.
Тодоров призна, че обикновено на този ден не празнува, а по-скоро размишлява за това, че няма друга държава, издигнала деня на културата и писмеността си в степен на национален празник, както и че днес е най-вече ден на паметта.
„Хора, които не помнят, няма как да имат бъдеще. А ние няма как да помним, ако нямаме писменост. Тя е тази, която ни дава възможност да помним историята си, за да вървим напред“, добави министърът.
„България е имала и своите тежки, и своите велики години. Печелили сме невероятни битки, помагали сме на други държави, били сме част от големи идеи. Но единствения период от нашата история, който сме кръстили „Златен век“, е точно този период, в който писмеността е получила своя първи голям цъфтеж. Благодарение на това сме оцелели в последствие. По някакъв начин народната памет знае кое е най-важното за един народ“, сподели още Найден Тодоров.
Във връзка с бюджета за култура в размер на 1% министърът заяви, че хората, които изготвят бюджета всъщност не осъзнават защо е важен този един процент за културата.
„Онзи ден имаше много тъжна вест от Аржентина – закриват Министерството на културата там. И под тази вест в българските новини аз прочетох коментари от българи, че излишните неща е добре да се закрият. Няма проблем – ние можем да закрием културата, тогава ще трябва да закрием държавата, а след това и народа. Защото културата ни прави народ, а народът може да направи държавата“, допълни Тодоров.
„За да има усещане в народа, че културата е значима и се движи в някаква посока, първото условие е тя наистина да се движи в някаква посока. Всички смятат, че ролята на министъра на културата е да дава пари на хората, които се занимават с култура. Обаче той трябва да посочва посоката и да побутва хората в тази посока“, каза Найден Тодоров.