СВЯТ


"Politico": В търговска война ли са ЕС и Китай?

1 4506 28.05.2024

Дори и да не е така, нещата скоро могат да станат още по-неприятни, тъй като разследването на Брюксел за китайските електромобили наближава своя край.


Какво е общото между ванилията, стоманените тръби и електрическите автомобили?

 

Досещате се: Европейският съюз разследва вноса на тези стоки от Китай, за да установи дали те се продават под себестойност или са несправедливо субсидирани от Пекин. В замяна Китай подозира Европа в дъмпинг на първокласни коняци на своя пазар и намеква, че европейските луксозни автомобили и свинско месо скоро могат да бъдат подложени на ограничения.



Динамиката на взаимоотношенията между двете страни предполага, че ЕС, който миналата година имаше двустранен търговски дефицит от близо 300 млрд. евро и сега иска да намали тази разлика, може скоро да се окаже в търговска война с Китай, пише "Politico".

 

Но дали вече са в такава?

 

Това ще разберем съвсем скоро. Ето как може да се развие ситуацията според изданието:


Защо всички говорят за китайските автомобили?

 

Търговските маниаци в Брюксел - и шефовете на автомобилната индустрия в Щутгарт, Мюнхен и Волфсбург - нервно очакват резултата от разследването на ЕС за това дали Китай несправедливо субсидира производството си на електромобили.

 

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен стартира проучването миналата есен и според графика му всички временни мита ще трябва да бъдат съобщени на участниците на пазара до началото на юни - което означава, че търговията може да се превърне в тема в последното броене до европейските избори, които ще се проведат от 6 до 9 юни.

 

Европейският внос на китайски електромобили рязко нарасна през последните години - между 2021 г. и 2023 г. той ще се увеличи повече от два пъти до над 430 000 автомобила годишно на стойност 10 млрд. евро, сочат изчисленията на базирания във Вашингтон Институт за международна икономика „Питърсън“. В същото време европейският износ на електромобили за Китай е незначителен и Брюксел се притеснява, че пазарът на ЕС ще бъде залят, което може да доведе до унищожаване на местната индустрия.



Въпреки че Брюксел със сигурност ще намери доказателства за нелоялна държавна помощ, все още не е ясно какво ниво на вносни мита ще наложи на китайските електромобили, произведени от компании като BYD. Понастоящем ЕС прилага мита в размер на 10% за всички вносни автомобили - за да се изравнят условията на конкуренция, те трябва да нараснат до 50%, смятат анализаторите от Rhodium Group.


Колко китайски са тези автомобили?

 

Комисията се намира в непозната територия с тази проверка, като се има предвид, че електрическите превозни средства са толкова сложни продукти и че тези разследвания обикновено се отнасят до продукти, които са по-нагоре по веригата и не включват толкова сложни вериги на доставки.

 

За първи път от много време насам търговското звено на блока започва разследване по собствена инициатива, а не - както обикновено - въз основа на жалба от индустрията.

 

Като проверява субсидиите за производство на батерии, дизайн на автомобили или доставки на стомана, ЕС се насочва към сектор, в който китайските производители на автомобили набират скорост, но често с технологичен принос от съвместни предприятия с техни колеги от ЕС. Германските компании Mercedes, Volkswagen и BMW имат заводи в Китай и зависят от най-големия автомобилен пазар в света за по-голямата част от приходите си.

 

Не е изненадващо, че не всички шефове на европейската автомобилна индустрия споделят ентусиазма на Комисията по отношение на разследването.

 

Европа твърди, че милиардите, похарчени от китайското ръководство, са довели до свръхкапацитет в промишлеността. Брюксел, позовавайки се на международни икономисти, подчертава, че Пекин по-скоро трябва да стимулира потребителското търсене у дома, отколкото да изхвърля излишното производство на световния пазар.



Вашингтон отиде по-далеч, като президентът Джо Байдън увеличи четирикратно до 100% вносните мита върху китайските електрически превозни средства. Разликата обаче е в това, че китайските производители едва са стъпили на пазара в САЩ, докато те бързо навлизат на пазара на ЕС.

Но това не е всичко, нали?

 

Разбира се, тази година ЕС започна проверка след проверка. С последните разследвания на стоманени тръби, хранителната добавка лизин и вкусовия компонент ванилин броят им е не по-малко от 13. Нито едно от тях не е толкова значимо, колкото случая с електрическите превозни средства, но това не означава, че Пекин няма да обърне внимание.

 

Освен това Европа вече разполага със събрания икономически арсенал, като използва комбинация от търговски и конкурентни инструменти, за да се справи с китайските оферти за европейски търгове за вятърни паркове и продажби на скенери за сигурност на летищата, както и с поръчките на Пекин за медицинско оборудване.

 

Как Китай ще отвърне на удара?

 

Пекин (правилно) смята, че Франция е инициирала проверката за електромобили, и отвърна на удара със собствена дъмпингова проверка на „дестилирани от вино алкохолни напитки от ЕС“ - т.е. френски коняк.

 

Президентът Еманюел Макрон, който прие президента Си Дзинпин този месец, заяви, че е спечелил след разговорите им, като каза, че китайският лидер не е искал да налага изпреварващи мита.



Но производителите на коняк не вярват в това, като фаталистично заявяват, че са обречени да се превърнат в „съпътстващи щети“ в борбата за електромобилите.

 

Сега Китай се насочва към германските луксозни автомобили. В интервю за държавна медия Лиу Бин, високопоставен съветник в областта на автомобилостроенето, препоръча да се повишат временните мита върху автомобилите с големи двигатели, внасяни от Европа, до 25 % - ход, който би навредил на производители на спортни автомобили и SUV Porsche.

 

Макар че германските автомобилни марки са изложени на риск от Китай, според Матиас Шмид, европейски автомобилен анализатор, техните премиум модели ще могат да понесат такъв удар: „Всички засегнати модели са премиум модели от висок клас, които могат да поемат това или чрез по-високи цени, или чрез по-ниски маржове, но да останат печеливши.“ По същия начин анализаторите очакват китайските износители да могат да преглътнат каквото и да е решение на ЕС в рамките на разследването на субсидиите.

„Не се очакват големи икономически щети“, съгласи се Юрген Матес от Германския институт за икономически изследвания. Износът на автомобили намалява като дял от брутния вътрешен продукт , като сега представлява едва около 0,3%. Освен това заплашените от Пекин мита върху луксозните автомобили вероятно ще намалят износа „само в ограничена степен“.

 

На всичкото отгоре производителят на батерии CATL и гигантът в областта на електромобилите BYD вече инвестират в унгарски заводи, така че след няколко години ще могат да избегнат митата на ЕС. Те следват подобна стратегия в Мексико, за да заобиколят американските мита.


Това ми напомня за друга търговска война...

 

Бинго! Преди повече от десетилетие ЕС предприе атака, целяща да наложи мита в размер на не по-малко от 48% върху китайските слънчеви панели, тъй като те подкопавали собственото му производство.



Веднага след като китайското ръководство заплаши, че ще се насочи към вноса на вино и автомобили от ЕС, Брюксел отстъпи.

 

„Китайското правителство е много добро в това да мобилизира някой друг да лобира вместо него“, казва търговският адвокат Лоран Рюсман, който представлява европейските производители на слънчева енергия. „Тогава това беше германската автомобилна индустрия, а сега е същото с коняка. Китай просто иска от тях да тръгнат към Макрон и да кажат: „Трябва да се огънем!“.


И така, това наистина ли е търговска война?

 

Това зависи от това кого ще попитате. От известно време насам ЕС измисля нови думи, с които да опише намаляването на зависимостта си от отделни държави - „премахване на риска“ е последната.

 

Разбира се, еврократите - и Пекин от своя страна - подчертават, че правят всичко по правилата на Световната търговска организация и че блокът просто поддържа търговска система, основана на правила и доказателства. Тъй като търговските войни по своята същност са политически, ЕС винаги ще отрича съществуването на каквато и да било офанзива.

 

Отговорът на Пекин е и въпрос на геополитически момент. Тъй като Доналд Тръмп е сериозен претендент да заеме отново Белия дом през ноември и по този начин вероятно ще разстрои трансатлантическия съюз, според високопоставен европейски дипломат Пекин може да има стимул да избегне тотална търговска война с Европа в този момент.



„Китай играе в дългосрочна перспектива“, каза дипломатът, на когото бе предоставена анонимност, за да говори откровено. „Ако изчака достатъчно дълго Тръмп да се върне, европейските правителства ще бъдат подложени на голям натиск от страна на бизнес средите да се сприятелят отново с Пекин.“

 

Коен Верхелст, Джордин Дал, Стюарт Лау и Камил Гий, Politico. Преводът и заглавието са на ФрогНюз.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама