Технологията на изкуствения интелект може да предложи компания на хората, страдащи от самота, твърди експерт по роботика.
Тони Прескот, професор по когнитивна роботика в университета в Шефилд, е на мнение, че "взаимоотношенията с изкуствения интелект биха могли да подпомогнат хората" като форма на социално взаимодействие.
Самотата сериозно влошава човешкото здраве, а напредъкът в технологиите на изкуствения интелект има капацитет да предложи частично решение на този проблем.
Проф. Тони Прескот е водещ експерт, който изследва връзката между човешкия мозък и изкуствения интелект. Той съчетава опит в областта на роботиката и изкуствения интелект с психология и философия.
Според него изкуственият интелект може да помогне, като даде на хората възможност да упражняват и подобряват социалните си умения.
"В период, когато много хора определят живота си като самотен, може би е полезно да използваме компанията на изкуствен интелект като форма на реципрочно социално взаимодействие - стимулиращо и персонализирано", казва проф. Прескот, автор на книгата "Психологията на изкуствения интелект".
Според него човешката самота често се характеризира с низходяща спирала, в която изолацията води до по-ниско самочувствие и обезкуражава взаимодействие с хората. Тогава на помощ може да дойде изкуственият интелект.
Експертът обаче предупреждава, че съществува и риск от по-дълги период на общуване с изкуствения интелект. Според Прескот са необходими регулации, за да се избегне подобна възможност.
Самотата е по-вредна за човешкото здраве от затлъстяването, се казва в доклад от 2023 г., цитиран от Юрикалърт. Тя може да увеличи риска от преждевременна смърт с 26 на сто и е свързана с по-голям риск от сърдечносъдови заболявания, деменция, инсулт, депресия и тревожност.
Проучване на Харвардския университет установи, че 36 на сто от възрастните в САЩ и 61 процента от младите хора изпитват сериозна самота.