Изкуственият интелект ще превземе всички работни места и това не е непременно лошо. Думите са на милиардера Илън Мъск. Темата за AI не спира да е водеща в целия свят.
"Смисълът на образователната система е да предаде опита и знанието на всички предишни поколения към следващото. Системата е само начин, по който ние тръгваме да адресираме на децата. Трудно е, особено в дни на технологично развитие. Разликата между поколенията рязко се увеличава", каза съоснователят на Академия "Никола Тесла" д-р Валентина Иванова в специалния мултиплатформен проект на Bulgaria ON AIR "Бъдещето: Образование 2024".
Според нея изкуственият интелект кара децата да мислят, че знаят всичко.
"Родителите и учителите не се явяват естествен носител на знание и опит. Връзката между поколенията лесно се компрометира. От информация до знание има голяма стъпка. Децата се плъзгат по тази илюзия. Няма цялостна картина на нещата, които учат. Тук е провалът на образователната система. Тя се задоволява с това децата да могат да възпроизвеждат уроците си", смята д-р Иванова.
Има спешна нужда от промяна на отношението учител-ученик-родител.
"Имаме нужда да върнем доверието. В момента децата не се чувстват добре в училище. Технологиите са и огромно предимство, и огромен капан. Децата са консуматори на нови технологии, но не разбират нито как, нито защо работят. Важно е да разберем, че това е обща мисия - децата ни да са подготвени", настоя д-р Иванова пред Bulgaria ON AIR.
Политиците трябва да се погрижат образователната система да предлага достойни предизвикателства за времето, в което живеят децата, подчерта събеседникът.
"В момента образователната система не стимулира развитието на децата. Трудно мотивираме, амбицираме да дадат най-доброто от себе си. Резултатите от матурата са вследствие на това отношение. Доброто образование ще се цени все повече и повече", на мнение е съоснователят на Академия "Никола Тесла".