НАРОДЕН ГЛАС


Близо 70% от българите споделят конспиративно мислене. Над 39% – дезинформация

11 4866 06.06.2024
Близо 70% от българите споделят конспиративно мислене. Над 39% – дезинформация

Близо 70% (69,9%) споделят конспиративно мислене, 48,8% споделят релативизъм на фактите, а 36,9% – дезинформационни и конспиративни схващания. Това показва проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представено в Националния пресклуб на БТА в София. Данните бяха предоставени от Тодор Галев - директор „Научни изследвания“, ЦИД и Горан Георгиев - старши анализатор, ЦИД.


Изпълнител на изследването е ЦИД и Българо-румънска обсерватория за дигитални медии (BROD), типът: експресно проучване на общественото мнение, а форматът е онлайн анкета сред 1071 български граждани на 16+ години. Периодът на провеждане е 25 май – 2 юни 2024 г.

 

Общо 48% от българите определят като голям проблем опитите на чужди сили да повлияят на изборите за Европейски парламент, 33% го определят като малък проблем, а 19% смятат, че не е проблем.





Според проучването 58% от българите са готови да я защитят с оръжие, ако страната ни бъде нападната, а 42% - не са.

Над 95% от българите използват Facebook, а "непрозрачните алгоритми на платформата и тенденциозното модериране засилват сензационното съдържание, като подсилват проруските разкази", посочват от Центъра в социалната мрежа.

 

Това превръща Facebook в благодатна почва за манипулиране от страна на авторитарните режими, създавайки информационно бойно поле, на което инакомислещите гледни точки са рутинно потискани. 

 

"Разпространението на дезинформация срещу украинските бежанки в България е значителен проблем, подхранван от руската пропаганда. Тази кампания води до стигматизация и омраза, създавайки враждебна среда за бягащите от войната. В резултат на това се наблюдават престъпни действия и прояви на омраза като кибертормоз и онлайн насилие.



Разпространението на фалшива информация увеличава общественото напрежение и подкопава сигурността и благосъстоянието на украинските жени, търсещи убежище и защита в България", пишат още от Центъра за изследване на демокрацията във Facebook.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама