"Темата сигурност ще бъде водеща в следващия Европейски парламент. 55% от европейските граждани казват, че се притесняват за сигурността си. Все повече гласове се вдигат да има комисар по отбраната в Европейската комисия. Говори се за замразяване на Зелената сделка, както и за повишаване на производството на отбранителна техника. Тази тема - сигурността, може да намери и голямо мнозинство".
Това каза дипломатът и бивш зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев е ефира на bTV.
"Видимо е, че има много ниска избирателна активност. В Германия свалиха за първи път в историята избирателната раст - от 18 на 16 години, едва 48% проявяват интерес към европейските избори", отбеляза той и допълни:
"Крайнодесните партии по-скоро се интересуват от местните избори, отколкото от европейците. Като цяло се вижда, че европейците се интересуват повече от местните националните си избори, отколкото от европейските".
Антимигрантската реторика и войната в Украйна са основните теми на настоящия вот, смята той.
"Това са двата проблема, които са водещи в европейските политики. Справянето с мигрантската криза събори няколко правителства в Европа - Фицо дойде на власт в Словакия с изключително ярка антимигрантска реторика. Същото в Нидерландия - Марк Рюте падна от Вилдерс, който пак имаше антимигрантка реторика".
"Видимо е, че така няма да продължаваме. Ще има рязка промяна в политиката на ЕС - границите няма да са толкова отворени", каза Керемедчиев.
"Другата тема е подкрепата за Украйна. Пак давам пример с Фицо, който дойде с обещание за нито един патрон повече за Украйна, Унгария пък говори за налагане на вето над Украйна за членство в ЕС и НАТО".
Системните партии ще продължават да имат водеща роля в ЕС, но доста отслабена. Интересен лакмус бяха изборите в Нидерландия. Вилдерс не спечели европейските избори, беше втори след зелените-леви. Ако погледнем назад обаче, Вилдерс ще има 7 депутати, преди 5 години имаше 0".
"Ще видим един доста фрагментиран Европейски парламент. Основният въпрос е доколко ще успяват да се обединят върху налагане на политики".
ФрогНюз