Доверието в политиката и изборната система на Обединеното кралство никога не са били на по-ниско ниво, според анализ на експерта по изборите сър Джон Къртис.
В доклад за Националния център за социални изследвания Джон Къртис посочва, че има рекорден брой избиратели, които казват, че "почти никога" не вярват на правителствата да поставят страната пред партията или политиците да казват истината, когато са в затруднено положение.
"Обществеността никога не е била по-подозрителна по отношение на надеждността и ефикасността на системата на управление на страната и хората, които я съставляват", заключава експертът.
Според него разочарованието от Брекзит сред гласоподавателите, пожелали напускането на ЕС, е една от основните причини за срива на доверието.
Политическите скандали и кризата с разходите за живот също са сред основните причини. Докладът, озаглавен "Повредена политика", установява, че 45% от гласоподавателите "почти никога" не биха се доверили на правителството да постави страната пред партията - най-високият процент досега. Почти шест от всеки десет (58%) "почти никога" не биха се доверили на политиците да казват истината, когато са притиснати до стената, а осем от десет гласоподаватели (79%) казват, че британската система на управление трябва да бъде подобрена "значително".
Междувременно лидерите на управляващата Консервативна партия Риши Сунак и основната опозиционна Лейбъристка партия Киър Стармър се подготвят за телевизионен дебат тази вечер по Скай нюз. Лейбъристите запазват преднината си пред торите от около 20 пункта в социологическите проучвания.