Курбан Байрам е вторият голям празник за мюсюлманите след Рамазан. Той се отбелязва в памет на жертвоприношението на пророка Ибрахим и е посветен на силата на вярата. Който има възможност, коли животно и раздава част от месото на бедните.
Денят, предизвестяващ настъпването на Байрама, се нарича "Арифе". Тогава жените месят мекици, домашни погачи, приготвят халва и ги раздават на съседите си, на близки и приятели за душите на починалите.
В първия празничен ден, както повелява традицията, мъжете отиват на джамия за тържествена молитва - байрам намаз. Тя се предшества от обичайната сутрешна молитва - сабах намаз, а времето между двете се запълва с четене на специално подготвени за случая просветителски проповеди.
След молитвата вярващите целуват ръцете на по-възрастните и искат прошка от тях. Празникът е най-вълнуващ за децата, които по традиция се даряват с пари и лакомства.
Основна традиция на Курбан Байрам е пренасянето на животни в жертва за здраве, успех и благополучие. Курбан може да се заколи през първите три дни на празника. Животните, които могат да се принесат в жертва, са овце, кози, крави, телета, биволи, камили, стига те да са здрави и без недъзи. За да бъде жертвено животно, дребният добитък трябва да е навършил една година, едрият - две години, а камилата - пет години.
На Курбан байрам мюсюлманите правят всичко възможно да помогнат на всички хора, без значение от каква религия и етнос е човекът, да подадат ръка на всички, които имат нужда, каза в интервю за БТА главният мюфтия на мюсюлманите в България д-р Мустафа Хаджи. Защото байрам е байрам за всички, подчерта той.
В дните на Курбан байрам се изпълнява и поклонението хадж в Мека, разказа д-р Мустафа Хаджи. Това е ибадет (богослужение), който е един от стълбовете на исляма. Думата „хадж“ означава посещение, поясни главният мюфтия.
Всяка година на деветия ден от месец Зилхиддже хаджиите се събират на Арафат и отправят дуа (молитва), покайват се пред Аллах и искат опрощение, разказа той.
Първият ден на Курбан байрам е кулминацията на поклонението хадж. Хаджиите се завръщат от Арафат. Остават една вечер в Мюзделифе, след това се връщат на Мина. Замерят символично шейтана (сатаната) с камъни, колят курбани и излизат от „ихрам“, поясни още той.