Според официални данни на министерството на земеделието има ръст от 20% на имитиращите млечни продукти само за година. Така е, защото животновъдството си отива. И когато нямаш достатъчно сурово мляко, а и политиката спрамо сектора не само у нас, но и в ЕС, не е най-удачната, повечето от преработвателите, за да задоволят нуждите на пазара, правят имитиращи продукти, продукти със завишено водно съдържание, за да оцелеят бизнесите им. Не казвам, че това е хубаво, ние го осъждаме, то затова има и стандарти.
Това коментира пред Нова нюз Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
Истинската причина е, че животновъдството загива, това е. Вие като ходите на работа, искате адекватна заплата. При животновъдите е същото. С тази цена на суровото мляко, която получават като производители и с намалената подкрепа от държавата и ЕС, тези хора нямат никакъв шанс да оцелеят. Затова намалява производството на мляко, намаляват дойните животни, коментира той.
Само опит за съживяване не помагат. Необходима е цялостна политика, дългогодишна. Клиентът също трябва да си дава сметка за тези неща. Не може да дава 2,50 лв. за литър нафта, а да очаква сиренето и кашкавала да са на цени отпреди 4-5 години и същевременно да купува качествена продукция. В Гърция с 30% са по-скъпи млечните продукти, въпреки че ние с нея сме на един европейски пазар, коментира той.