Паметна плоча на украинския обществен деец, учен и преподавател проф. Михайло Драгоманов бе открита вчера в София. Плочата се намира на ул. „Денкоглу“ № 40 - на фасадата на сградата, където е живеем украинският професор, участвал в откриването на Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
Михайло Драгоманов (1841–1895) е украински историк, фолклорист, философ, езиковед, писател и политик, с голямо значение за историята на украинско-българските отношения от края на ХІХ век.
Кадър от откриването на плочата. На снимката: Посланикът на Украйна в България Н. Пр. Олеса Илашчук, министърът на културата Найден Тодоров, кметът на столичния райор "Средец" Трайчо Трайков и общинският съветник Мирослав Боршош, председател на комисията по култура.
Проф. Михайло Драгоманов е един от основателите на идея на украинската държавност през 19 век и има значителен принос за развитието на политическата и правна идеология на либералните и демократични движения в Украйна. Позицията му срещу руското самодържавие и в защита на украинската национална кауза водят до отстраняването му от преподавателския пост в Киивския университета и принудителната емиграция в Европа.
Проф. Михайло Драгоманов има голяма роля в процеса на подготовка на откриването на Софийския университет. Също така инициира създаването на първото българско научно-филологическо списание „Сборник за народни умотворения, наука и книжнина“ и със съдействието на Ив. Шишманов, Г. Живков и А. Илиев списанието започва да излиза в София.
Преподавателската и обществена дейност на проф. Михайло Драгоманов предизвиква в България голям интерес към украинската литература и към Украйна като цяло. Сред неговите прочути ученици и последователи е проф. Иван Шишманов – впоследствие Министър на образованието, първи посланик на Царство България в Украинската Народна Република. Поддържаше контакти с Димитър Агура и Захари Стоянов, беше канен на приеми при Цар Фердинанд I.
Огромна роля в история на България изиграват и членове на семейството на проф. Михайло Драгоманов: Лидия Драгоманова-Шишманова, литературен и театрален критик, и Димитър Шишманов, българският писател и дипломат, репресиран на 1 февруари 1945 година от Народния съд.
Почитане на паметта на Михайло Драгоманов в България
Проф. Михайло Драгоманов е погребан в град София на Централните гробища 1895 г. (парцел 18). В траурната процесия участват много видни интелектуалци и студенти от Софийския университет. Мемориалният комлекс става задължително място на поклонение за всички украинци в България, както и украински официални делегации. Надгробният му паметник е открит през октомври 1932 г. по време на посещението на Министъра на външните работи в Украинското правителство зад граница Олександър Шулгин.
На възпоменателното събитие видният български учен проф. М. Арнаудов казва, че „покрай Шевченко, големият поет на унижените и оскърбените, израсъл от народа и жигосал с огнено слово лицемерието и насилието, Драгоманов е вторият крупен радетел за свобода на мисълта и теоретик на новото национално движение в отечеството си.
Като професор в Киевския университет отначало, като емигрант в Швейцария после, като професор в Софийския университет до смъртта си (1889–1895 г.), Драгоманов развива широка писмена дейност. Идва в България и прави школа чрез своята преподавателска дейност, става любимец на университетската младеж, жадна за уроци за дълга и назначението си…”.
През 1995 г. в София е открита паметна плоча на проф. Драгоманов на фасадата на старата сграда, в която е живял ученият на ул. „Денкоглу“ № 40. Сградата обаче е съборена, плочата също. От вчера обаче на адреса има нова плоча, която бе официално открита със събитие в сградата на чиято фасада се намира.
В Софийския университет е наречен кабинет по украинистика в чест на Михайло Драгоманов през 2005 г. През декември 2022 г. във фоайето на сградата на Факултета по журналистика на Софийския университет е открита паметна плоча на професор Михайло Драгоманов, който е преподавал в тази сграда на Висшето педагогическо училище.