В БАН говорят само за пари, но не и за наука; без наука няма парно.
Бързаме със Закона за БАН, който всъщност е допълнение и изменение на действащия, обяви по БТВ министърът на науката и образованието Сергей Игнатов. БАН и институтите си оставят почти такива, каквито са, но в предложението се казва, че академиците и чл.-кореспондентите ще получат отделен бюджет, за да се организират и да водят своя научен живот. Обвиненията за имотите не идват за правителството, говори се за пари, но никой не говори за наука, възмути се Игнатов.
БАН започна реформа, основаваща се на европейска оценка. Там се говореше за 20 топинститута, защото се бяха слети с други, на практика най-добрите изчезнаха, попита Игнатов. Кризата е част от сиромахомилството, коментира той и каза, че и в институтите, и в университетите на пожизнен договор ще останат само академиците.
Текстът за Закона е правен от много хора - вкл. и в експерти от финансовото министерство. Аз не ги обвинявам в нищо, спазвам някакъв тон все пак, съобщи Игнатов. В момента се разигравала радиопиеска за имотите, при положение че никой от правителството не водел разговор за имоти, а от БАН говорели само за това, но не и за наука. Нито БАН, нито университетите са социални заведения. На реплика на водещия, че учените получават по 180 лв понастоящем и стоят без парно, а без парно няма наука, Игнатов репликира, че без наука няма парно.
Никой не знае колко души работят в БАН, да речем, че са около 3 хиляди. Нужни са ни учени, ако ги няма, няма да има никакъв технологичен продукт. Науката е над всичко в слабограмотните общества, където има само малка група учени. Над всичко е човешкият живот, а науката го подпомага, констатира Игнатов.
Frognews.bg