"От гледна точка на избирателите всички партии в 50-тото НС ще понесат отговорност, ако не се състави редовно правителство".
Това мнение изрази пред БНР социологът Геновева Петрова от "Алфа рисърч".
По думите й в хода на консултациите държавният глава е извлекъл максимума за собствения си политически имидж.
"Той стоеше като факторът, който е способен да поеме отговорност в перспектива, което е нов елемент", смята специалистът.
Като "слабо вероятна" тя определи възможността Радев да излезе от президентството преди края на своя мандат, за да оглави нова партия.
"Вече сме наблюдавали вариант, при който президентът играе чрез свои аватари. Видели сме какъв е резултатът. Очаквам, че ще завърши мандата си и ако има амбиции да се включи в тази част от политическия живот, ще го направи след това".
Социологът коментира и темата за промяна в избирателната система.
"Промяната в избирателната система е технологично решение. Тя не решава по-сериозните политически въпроси. Не бих казала, че с едно технологично решение ще преодолеем тази криза. Преминаването към президентска република обаче не е просто технология, а промяна на политическата система. Ако има фактори, които стоят зад подобна позиция, няма да се откажат лесно. Но в краткосрочен план не може да очакваме, че ще се случат такива промени".
Петрова анализира възможността за сформиране на редовно правителство в този парламент.
"Възможностите за излъчване на мнозинство, което да избере устойчиво редовно правителство, трябва да са скрепени със силни политически аргументи. Към момента наблюдаваме липса на някаква обща политическа база, която да обедини подобно мнозинство. Но нека не избързваме".
"Ако не се стигне до съставяне на редовен кабинет, всяка от партиите ще се опита да обвини за това опонентите си", допълни анализаторът.