НОВИНИ


Млади лясковски инструменталисти спечелиха приза за цялостно представяне на 54. Фолклорен събор „Златната гъдулка“

0 2255 01.07.2024
Млади лясковски инструменталисти спечелиха приза за цялостно представяне на 54. Фолклорен събор „Златната гъдулка“

Оркестърът към Школата за народни инструменти „Потомци“ при НЧ „Напредък – 1873 г.“ в гр. Лясковец е големият победител в тазгодишното издание на Фолклорния събор „Златната гъдулка“, организиран от Община Русе. Събитието в Парка на младежта събра над 700 участници от областите Русе, Разград, Шумен, Велико Търново, Силистра, Варна, Плевен и Сливен, които представиха свои изпълнения на изворен и обработен фолклор.


„Златната гъдулка“ е фолклорно съкровище не само за града, а на национално ниво. Община Русе е горда, че през последните години успяхме да привлечем все повече състави и от чужбина, които издигат форума и на международната сцена“, заяви заместник-кметът Енчо Енчев, който откри събора.

 

И тази година гости на изданието бяха възпитаниците на Дома за детско творчество в район Тараклия, Молдова – едни от най-активните стожери на българската култура в Република Молдова. Танцовият ансамбъл „Талисман“ представи Дайчово хоро и Джиновски танц, с които спечелиха сърцата на публиката и журито, и им бе присъдено първо място в категория „Колективни участници“, както и специален диплом за съхранение и развитие на българския фолклор.



Школата за народни инструменти с ръководител Петър Печикамъков се включи в събора както с индивидуални изпълнения на Габриела Шумкова (гъдулка), Ния Илиева (гъдулка), Денислав Йосифов (гъдулка), Павлина Станчева (кавал), Михаела Тодорова (тамбура), Вероника Атанасова (тамбура) и Калоян Иванов (гайда), така и с колективно изпълнение на „Ръченица на три пътя“ (Ангел Добрев) и „Малкочерковненска копаница“ (Стефан Печикамъков).

 

В 54-ото издание на събора участваха общо 55 формации за автентичен и обработен фолклор и 30 индивидуални изпълнители – певци и инструменталисти, от общо 30 читалища и организации. Най-младият участник беше Жаклин Маринова на 4 години, която от крехка възраст участва в Групата за изворен фоклор към НЧ „Просвета – 1915“ в кв. „Долапите“. Те пресъздадоха по изключително атрактивен начин обичая Доене и подквасване на първото георгьовско мляко.

 

Високо оценени от публика и жури бяха и другите три пресъздадени обичая – Нашиванки (НЧ „Христо Ботев – 1898“ – с. Ценово, Област Русе ), Лазаруване (НЧ „Христо Ботев – 1928“ – с. Обретеник, Община Борово) и Еньовден (НЧ „Св. Св. Кирил и Методий“ - кв. „Средна кула“).



Участниците във фестивала бяха оценявани от компетентно жури с председател Красимир Кондов – един от най-добрите български гайдари, главен художествен ръководител на „Северняшки ансамбъл за народни песни и танци“ и преподавател в НУИ “Панайот Пипков” - Плевен, и членове: Антоанета Асенова - Данова - хореограф, заместник-директор на Националното училище за танцово изкуство в София и бивш артист-солист на ансамбъл “Пирин”; проф. д-р Николай Ненов – етнограф и директор на Русенския исторически музей.

 

Гост-изпълнител в традиционния обеден концерт с начало 12 часа бе обичаната народна певица и преподавател Ана Борисова. Тя изпълни някои от своите най-популярни песни, под чиито акомпанимент публиката изви кръшни хора̀. А след конкурсната програма танцьорите и певците от Фолклорен танцов театър „Найден Киров“ подариха на публиката незабравими емоции с професионалните си изпълнения.

 

КЛАСИРАНЕ

 

54. ФОЛКЛОРЕН СЪБОР „ЗЛАТНАТА ГЪДУЛКА“

РУСЕ

2024

 

 

ПРИЗ „ЗЛАТНАТА ГЪДУЛКА“ за цялостно представяне

 

Оркестър към школата за народни инструменти „Потомци“ при НЧ „Напредък – 1873“

гр. Лясковец, Област Велико Търново

 

Колективни награди

 

ПЪРВА НАГРАДА ¾ Дом за детско творчество гр. Тараклия, Република Молдова

ВТОРА НАГРАДА ¾  НЧ "Христо Ботев -1928" с. Ценово

ВТОРА НАГРАДА ¾  Клуб за автентично творчество "Васила Вълчева" с. Калипетрово, Област Силистра

ТРЕТА НАГРАДА ¾ НЧ „Христо Ботев - 1928“ с. Обретеник, Област Русе

ТРЕТА НАГРАДА ¾ НЧ „Просвета - 1915“ кв. Долапи, Русе

Поощрение ¾  НЧ „Св. св. Кирил и Методий 1924“ кв. Средна кула, Русе

 

Индивидуални награди:

 

ПЪРВА НАГРАДА ¾ Иван Жеков (Русе)

ВТОРА НАГРАДА ¾ Станимир Иванов (с. Шереметя, Велико Търново)

ВТОРА НАГРАДА ¾ Венетка Тодорова (с. Белцов, Област Русе)

ТРЕТА НАГРАДА ¾ Бонка Алтънова (Русе)

ТРЕТА НАГРАДА ¾ Янко Янков (с. Хотанца, Област Русе)

 

Сувенирнн гъдулки

 

1. Ния Илиева (гр. Лясковец, Област Велико Търново)

2. Денислав Денислав Иосифов ( гр. Лясковец, Област Велико Търново)

3. Павлина Станчева (гр. Лясковец, Област Велико Търново)

4. Вероника Атанасова (гр. Лясковец, Област Велико Търново)

5. Софи Нейчева (с. Ценово, Област Русе)

6. Рая Петрова (с. Калипетрово, Област Силистра)

7. Кристиян Недков (НУФИ гр. Котел, Област Сливен)

8. Габриела Карагьозова (НУИ гр. Варна)

9. Иван Петков (с. Калипетрово, Област Силистра)

10. ТА „Талисман“ (гр. Тараклия, Молдова)

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама