Здравната каса и фармацевтите обмислят консенсусно решение за заплащане на дейността на аптеките по нови ред и правила, каза пред журналисти и.д. управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) проф. Момчил Мавров след среща между ръководствата на Касата, на Министерството на здравеопазването (МЗ) и на Българския фармацевтичен съюз.
Ако не намерим решение, всички са наясно, че до месец-два НЗОК няма да има възможност да заплаща на аптеките, каза още той. Ресурсът е ограничен и той приключва, добави проф. Мавров. По думите му трябва да се намери решение за реда и условията за заплащане на аптеките за отпускане на напълно заплатените от Касата лекарства.
Сега Касата заплаща по пет лева на аптека за обработена рецепта, на която са изписани 100 % реимбурсирани лекарства. Вариантът е заплащането на аптеките да бъде разпределено пропорционално на база на стойността на лекарствата, но всичко това подлежи на обсъждане, допълни той. Ще бъде обсъдено с фармацевтите, тъй като те са наши партньори в обсъждането на реда и условията, по които работим, каза още проф. Мавров.
По думите му фармацевтите са напълно наясно, че бюджетът на Касата е ограничен и ако не бъде взето навреме решение за начина, по който да бъдат финансирани и да бъде определено възнаграждение на аптеките, в даден момент аптеките ще бъдат принудени да спрат работа, тъй като няма да има средства, с които да им се заплати дейността, добави проф. Мавров, предава БТА.
Председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов каза, че диалогът с НЗОК и МЗ е бил конструктивен и се търсят различни варианти за дейността на аптеките по отпускане на напълно заплатените лекарства. По думите му се търси вариант, който е бил стабилен до 1 март, и да се предотврати възможността за издаване на много на брой рецепти, които увеличават заплащането от Касата към аптеките. Съсловната организация очаква подробни данни, каза още той.