Парламентът започна работа днес с блиц контрол. В него участва служебният премиер и министър на външните работи Димитър Главчев. Говори с още за смяната на областни управители.
Действащият правилник на парламента предвижда, че в първите до два часа от заседанието в първия петък на всеки месец министър-председателят и заместник министър-председателите се явяват пред Народното събрание и отговарят на актуални устни въпроси, които се отнасят до общата политика на правителството, отправени от народни представители на самото заседание.
Втора точка е изслушване на Димитър Главчев за уволнения и назначения в Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавната комисия по сигурността на информацията, Държавна агенция „Технически операции“ и Държавна агенция „Разузнаване“. Вносители са депутати от ПГ на „Продължаваме промяната - Демократична България“.
В програмата е и редовният петъчен парламентарен контрол. В него е предвидено да участват служебният премиер Димитър Главчев и служебните министри на културата и на регионалното развитие и благоустройството - Найден Тодоров и Виолета Коритарова.
"При всички смени, които са направени, е спазен законът", каза служебният премиер Димитър Главчев на въпрос от ПП-ДБ за областните управители.
Главчев посочи, че още на първото си заседание четвъртият служебен кабинет (оглавен от Гълъб Донев) е сменил 25 от 28 областни управители, а една седмица след встъпването в длъжност на кабинета "Янев" са сменени всички областни управители.
"За факти, които ми съобщавате, за опорочени конкурси – ангажирам се каквото е в рамките на изпълнителната власт, да бъде проверено и ако тези конкурси са опорочени, те да бъдат проведени наново", заяви служебният премиер.
"Бих приел да отговарям за всичко, но за назначенията в местната власт няма как", коментира още той.
На по-късен етап от заседанието, по повод службите, той каза следното:
"Няма нищо по-логично за мен служебно, надпартийно и безпристрастно правителство да придвижи смени на представители на службите, особено които са с изтекъл мандат, както и да вземе предвид ръководството на службите, да се съобрази с мотивите им за смяна на служители".
лавчев отговори на въпрос на народния представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Атанас Атанасов какво конкретно е наложило промените в тези служби.
Премиерът каза, че в публичното пространство се чуват множество спекулации по темата от това може ли служебно правителство да прави такива смени до причините, поради които това се прави. Имаше много странни конспиративни теории, каза Главчев, но изрази надежда след днешното изслушване съмненията да се разсеят, както и употребата на темата за политически цели да спре.
Служебният министър-председател декларира, че в решението си се е ръководил от това да продължи ефективната работа на службите. Темата е деликатна и повече от конкретика няма какво да споделя или да вляза на ниво на спекулациите, затова ще припомня фактите, заяви Главчев.
С решение на Министерски съвет (МС) от 19 юни 2024 г. бяха освободени членовете на ДКСИ и беше назначена нова комисия. Съгласно Закона за защита на класифицираната информация ДКСИ е колегиален орган и се състои от петима членове, включително председател и заместник-председател, които се определят с решение на Министерски съвет за срок от пет години по предложение на министър-председателят, каза Главчев. Той припомни, че към настоящия момент петгодишният мандат на определените за членове на ДКСИ с решение на МС от 2017 г. Симеон Николов, Алекси Алексиев и Иво Великов беше изтекъл. Заместник-председателят на ДКСИ беше освободен с решение на МС от 22 февруари 2024 г. без да е определен нов. С решение на МС от 1 януари 2022 г. за председател на ДКСИ е определен Цвятко Георгиев, който довършва петгодишния мандат на освободения председател, каза служебният премиер.
Той припомни, че с решение на МС от 11 април 2024 г. предсрочно е освободен от длъжност заместник-председателят на ДАНС Петър Петров. Прието е предсрочното освобождаване да бъде на основание на Закона за държавната агенция „Национална сигурност“ и на Закона за администрацията, отбеляза премиерът. Той поясни, че в предложението за прекратяване на правомощията му е посочено, че с поведението си заместник-председателят на ДАНС Петър Петров поставя под съмнение изискванията за спазване на принципите за политическа неутралност, който следва да се спазва от служителите на ДАНС.
В предложението си председателят на ДАНС посочва, че политическата принадлежност на Петров преди назначаването му, както и поведението му впоследствие, свидетелстват за целенасочено създаване на негативно обществено мнение, уронване на престижа на Агенцията и дискредитиране на ръководството на ДАНС, както обезсмисляне на резултатите от работата на структурните звена, което произтича от неспазване на субординацията и нарушението на вътрешноведомствените разпоредби, регламентиращи осъществяването на контакти с представители на политически партии във връзка с дейността на агенцията, заяви Димитър Главчев.
Той информира, че заместник-председателят на ДАТО Димитър Костов е освободен от заеманата длъжност на основание на Закона за администрацията по преценка на органа на назначаването, тоест министър-председателят.