Държавни и правителствени лидери се събират във Вашингтон, за да отбележат 75 години от създаването на НАТО. Българската делегация е водена от служебния премиер Димитър Главчев. Срещата е юбилейна и за България, която се присъедини към Алианса преди 20 години. Във фокуса на срещата на върха ще бъде войната в Украйна.
Обхванат от гореща вълна и блокиран от изключителни мерки за сигурност Вашингтон посреща световните лидери за срещата на върха на НАТО. Годишнина, която беляза дори бейзболната игра във Вашингтон.
"Тази среща на върха ще отбележи 75 години от най-великия отбранителен съюз в историята. Срещата на върха ще задълбочи нашата изключителна трансатлантическа връзка и ще укрепи споделената ни сигурност", заяви Лойд Остин, министър на отбраната САЩ.
На форума ще присъства и украинският президент. Не се очаква, обаче, Украйна да получи покана за членство в Алианса, а да бъдат обявени мерки за укрепване на противовъздушната отбрана на страната. Държавите - членки вече се споразумяха да предоставят на Киев военна помощ на стойност 40 милиарда евро за следващата година, предава БНТ.
Очаква се също лидерите от НАТО да вземат решение пактът да започне да координира военната помощ за Киев.
"Тази седмица ще празнуваме, но ще вземем и решения за бъдещето, за възпиране и отбрана - като гарантираме, че разполагаме със силите, готовността и способностите, от които се нуждаем, за да възпрем всеки агресор", заяви Йенс Столтенберг, ген. секретар на НАТО.
Когато Йенс Столтенберг за първи път участва в среща на върха на НАТО все още беше премиер на Норвегия. Кулите-близнаци все още се извисяваха в Ню Йорк, а светът се наслаждаваше на мира, последвал края на Студената война. Годината беше 2001-ва. 23 години по-късно Йенс Столтенберг вече има в биографията си 10 години генерален секретар на НАТО.
За Столтенберг това е последната среща на върха. На форума се очаква официално да бъде обявено, че от октомври поста генерален секретар на Алианса поема досегашният премиер на Нидерландия Марк Рюте.