Статуята от Хераклея Синтика показа лицето си изцяло, макар и замалко - преди да я опаковат заради пренасянето в музея на Петрич, съобщава Archaeologia Bulgarica.
"Лицето е изключително интересно и навежда към идеята за портретни черти на владетел, изобразен като бог", бе първият коментар на проф. Вагалински.
Предполага се и че статуята е по-ранна.
Уникална статуя на бог Хермес беше открита при разкопки в археологическия обект Хераклея Синтика край Петрич. До момента в България толкова запазена статуя не е намирана.
Статуята преживява тежко земетресение. На мястото на разкопките са намирани стъпала и поставки от големи мраморни статуи, но находката изненадва археолозите.
На голяма статуя - над човешки ръст, се натъкна екипът на проф. д-р Людмил Вагалински още на третия ден от подновените разкопки в Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко, пише Archaeologia Bulgarica.
Според експертите находката е уникална за цяла България. Статуята е с ръст по-голям от човешкия – 210 см, тъй като е божество.
„Говорейки за този иконографски тип скулптури на Хермес, той е популярен през II век и то особено в Македония и в Гърция, които са част от римската империя по това време. Те са римски копия на много по-ранни древногръцки образци, смята се, че са на бронзова статуя, създадена от известния скулптор Поликлет“, посочва ръководителят на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински пре bTV.
"Статуята е от голямо историческо значение. "Ню Йорк Таймс", "Форбс", "Франс прес", цяла България се интересува от нея от няколко дни. Това показва колко са впечатлени хората от находката, което е добра реклама за културния туризъм у нас", обясни археологът пред NOVA NEWS.