Постоянното игнориране от дневния ред на обществената дискусия в България на темата за комунистическото минало и престъпленията на комунистическия режим е в основата на феномена, че 20 години след падането на Живков близо половината от действащите български дипломатически представители зад граница се оказаха агенти на Държавна сигурност.
Това заяви в интервю за Дойче веле ръководителят на софийското бюро на Фондация "Конрад Аденауер" Андреас фон Белов.
"По случая с българските дипломати, които се оказаха с агентурни досиета в Държавна сигурност, можем да се съгласим с мнението на министър-председателя Бойко Борисов за вредите, които носи на страната оставането им на държавна работа зад граница. Проблемът на България е, че мнозина високопоставени политици са били сътрудници на бившата Държавна сигурност", каза Андреас фон Белоф.
"За разлика от много други страни от Централна и Източна Европа, за българските агенти на комунистическата тайна полиция нямаше никакви последици, дори и след като те бяха разкрити. Това се отрази зле на имиджа на България. И ако сега българското Външно министерство успее да се раздели с тези хора, това би било стъпка напред", смята той.
"Можем само да се надяваме думите на премиера Борисов да бъдат последвани от действия", допълни Андреас фон Белоф.
"Комунистическото минало трябва много по-често да бъде сред централните теми на обществената дискусия в България. Нужни са и много повече усилия за разкриването на престъпленията на комунистическия режим. Фактът, че толкова много съпричастни към делата на Държавна сигурност дипломати продължават да представят България зад граница цели две десетилетия след промените, буди у мен учудване и недоумение. Това наистина е непонятно. Посолствата са визитната картичка на България пред света и нейните посланици трябва да създават доверие към страната си. И когато тайната им съпричастност към репресивни органи на комунистическия режим се разкрива едва сега, това няма как да не навреди на доверието към България", посочи ръководителят на "Кондрад Аденауер" в София.
"Логически правилната реакция сега би трябвало да доведе до замяната на компрометираните дипломати с неопетнени професионалисти, с хора без минало, свързано с Държавна сигурност", каза в заключение той.