"Няма значение на коя партия ще бъде даден третият мандат, няма шанс за правителство с него." Това мнение изрази пред БНР политологът доц. Милен Любенов.
"Да се състави правителство в рамките на този парламент при положение, че виждаме разпадащи се парламентарни групи, би било наистина някаква голяма изненада. Аз изключвам какъвто и да е вариант. Въпросът е свързан със сроковете за провеждане на парламентарните избори. Ако третият мандат бъде връчен следващия понеделник, третата по численост парламентарна група може да го забави, така че изборите да се проведат в средата на октомври", посочи експертът.
Една от основните функции на политическите партии е да формират управление, припомни политологът, като уточни, че на практика виждаме и в рамките на това Народно събрание отказ от управление:
"Просто партиите не искат да управляват и направиха всичко възможно да се провали дори първият мандат. Дори партията, която излъчи първия мандат, предложи състав на кабинет - ГЕРБ, според мен те не искаха този мандат да се реализира. След като видяха резултата на таблото, просто ГЕРБ си отдъхнаха".
Явно разчитат на по-добра ситуация, но такава едва ли ще дойде и есента, смята анализаторът.
Според него в политиката никога няма вакуум. По думите му той рано или късно ще бъде запълнен от други формации.
Процесите в ДПС най-вероятно ще доведат до разцепление във формацията, прогнозира специалистът и допълни, че това още повече ще усложни политическата задача:
"Ще видим една много по-фрагментирана партийна система след следващите избори. А колкото е по-фрагментиран парламентът, толкова повече участници ще са необходими, за да се състави мнозинство и правителство. Сега виждаме, че като че ли ПП-ДБ и ГЕРБ се опитват по някакъв начин да нормализират диалога помежду си, но и след следващите парламентарни избори възможността за двойна коалиция между тези субекти ще бъде невъзможна - ще бъде необходим трети, а вероятно и четвърти играч", каза още той.
Българските граждани са силно разочаровани от случващото се и от всички политически партии в страната, подчерта доц. Любенов. Той е скептичен към това ПП-ДБ да могат да мобилизират подкрепа на следващи избори. Според него ако двете формации отидат на изборите поотделно, ще постигнат още по-ниски резултати. По думите му това, което може да повлияе, е работа със структурите.
"Бяха пропилени няколко години за истинска партийна работа, защото да се изгради една партия е необходимо да се инвестира преди всичко в човешки капитал, а такова нещо, поне засега, не виждаме. Която и да е партия, ако иска да има успех, трябва да се занимава с това".