Докато е на почивка в морската столица, бивш служител на реда е подал вчера следобед сигнал в Пето Районно управление на полицията във Варна за забелязан от него безнадзорен предмет - на вид античен саркофаг.
След като уточнил локацията – плажната ивица на курорта "Св. св. Константин и Елена", недалеч от новопостроен, но все още неработещ комплекс, към мястото е насочен полицейски екип за запазване на района около движимата културна ценност, съобщиха от Министерството на вътрешните работи, съобщи БНР.
Извършен е оглед в присъствието на специалисти от Археологическия музей във Варна и представител на регионалната структура на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата.
Според мнението на експертите при първоначалния оглед, културната ценност – саркофаг без капак, е от римската епоха, с богата релефна украса, вероятно от периода II- III век сл. Хр., с приблизителни размери 90 х 235 х 75 см. Четирите му страни са украсени с характерни релефни стилизирани орнаменти - гирлянди с висящи гроздове, животински глави, розети, лабрис (двуостра брадва) и др.
С помощта на служители при Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на население" във Варна и тежка техника артефактът е транспортиран в Археологически музей Варна.
По-късно стана ясно, че откритият предмет - долна част от саркофаг, е автентичен, вероятно от II – III в. сл. Хр, като реставраторите в Археологическия музей в морската столица вече работят по съхраняването му.
Случаят е докладван на прокурор при Варненска окръжна прокуратура, образувано е досъдебно производство.
Областната дирекция на МВР във Варна разследва как е попаднала на плажната ивица и кой е собственик на културната ценност.
"Върху саркофага имаше един мраморен плот, а паметникът вероятно е бил подготвен да бъде използван за маса или барплот. Впоследствие той е бил боядисан със съвременна фасадна боя", коментира за Радио Варна доц. Мария Манолова-Войкова от Археологическия музей във Варна.
Тя допълни, че по всяка вероятност саркофагът е бил внесен в нашия район от Централна Северна България или Северозападна България.
Реставраторите ще го почистят и ще отстранят боята по него:
"Това е един прекрасен паметник от археологическа гледна точка. Той е в едно много добро състояние", допълни доц. Мария Манолова-Войкова.