"Българската държава губи по около 100 милиона на година от изгорели гори." За това алармира пред БНР Никола Рахнев от Гората.бг.
"На първо място е необходима превенция. В България липсват стратегии, политики и дългосрочност. Могат да се правят горски пътища и резервоари с вода на подходящи места, да се изграждат минерализовани ивици, които да ограничават пожарите, да се мисли в перспектива каква растителност да се засажда. Трябва да спрем да работим на парче и от избори до избори!", категоричен бе той.
По думите му е необходимо страната ни да разполага с 4 хеликоптера с обучени пилоти, които да са готови за бързо гасене на горски пожари.
Рахнев отбеляза освен това и как едно опожарено място отново се превръща в гора.
"Единственото смислено нещо, което може да се направи, когато изгори една гора, е да се премахне обгорялата дървесина, за да не тръгнат различни вредители и заболявания, както и за да се отвори място за нови дървета".
Експертът уточни, че може да се премине и към процедури по обработка на почвата, а след това се пристъпва към залесяване. Процедурите у нас обаче са тромави и могат да минат от 3 до 5 години преди да започне този процес.
Рахнев посочи, че 3 600 000 дървета вече са засадени по инициатива на Гората.бг.