Преместване в Европа за живот след пенсиониране може да е мечта за мнозина, но изборът на идеална локация е труден, коментира в своя публикация сп. "Форбс", цитирано от БНР.
На помощ идва ново проучване на компанията за бизнес решения Moneypenny, която е направила класация на най-добрите градове за пенсиониране в Европа въз основа на множество фактори, сред които средната цена на живота, необходимите спестявания и много други подробности.
За целта си Moneypenny е сравнила 50-те най-населени градове в Европейския съюз, вземайки предвид пенсионната възраст, средната цена на наема, наличното свободно пространство, достъп до здравни услуги, брой на фитнеси, кафенета и др.
Така на първо място в класацията за най-добро място за живеене след пенсиониране се оказва столицата на България София, посочва "Форбс".
Средната възраст за пенсиониране в София е по-ниска от другите градове в класацията. Градът е отлична възможност за пенсионери, които искат да разтеглят спестяванията си във времето – минималните необходими за комфортен живот са 148 590 евро, като в други градове тази сума е двойна, че и повече, посочва изданието.
"Столицата на България - София е с индекс на разходите за живот 41,2 и общ резултат 5,5. Това се дължи на среден наем от 322,36 паунда и комунални услуги от 108,27 паунда на месец, което означава, че вашите минимални пенсионни спестявания трябва да бъдат само 126 301 паунда (най-ниското в класациите за Обединеното кралство и ЕС).
София има 69% достъп до здравеопазване, 27,85% зелени площи, 25 фитнес клуба, 2 голф игрища и 246 кафенета“, пишат от изданието.
На второ място в класацията е Будапеща, следвана от Загреб, Букурещ и Рим.