АКТУАЛНО


ББР си върна само 5 млн. лв. от отпуснатия на Гайтански заем за 150 млн. Почти 100% загуба

21 10360 07.08.2024
ББР си върна само 5 млн. лв. от отпуснатия на Гайтански заем за 150 млн. Почти 100% загуба
ББР

Държавната Българска банка за развитие окончателно приключи казуса с необслужвания заем за 150 млн. лв. на новосъздадена и без никаква активи "Роудуей кънстракшън", свързана с безнесмена Румен Гайтански, като реализира почти 100% загуба.


Заемът бе отпуснат през 2019 г. с цел "Роудуей кънстракшън" да придобие малката строителна компания "Пътстройинженеринг", като продавач бе небезизвестната "Био майнинг", също свързана с Гайтански.

 

След няколко неуспешни опита да продаде обезпечението - "Пътстройинженеринг", ББР най-накрай успя. На търга на 30 юли се е явил само един участник - кърджалийската фирма „Ариете капитал“, която е приела да плати 5 млн. лв.

 

Това става ясно от съобщение на сайта на ББР. В него се казва, че "на проведения на 30 юли публичен търг с явно наддаване за продажба по реда на Търговския закон на 5 112 240 броя налични, обикновени поименни акции с право на глас в Общото събрание, с номинална стойност на всяка една от тях 1 лев, представляващи 99,615% от капитала на „Пътстройинженеринг“ АД, е постъпило едно заявление с предложение за закупуване на акциите, предмет на търга от „Ариете капитал“ ООД, ЕИК 203763113. Дружеството е обявено за купувач на акциите", пише "Сега".

 

От проучване на "Капитал" става ясно, че фирмата купувач "Ариете капитал" е регистрирана през 2015 г. в Кърджали от местните строителни предприемачи Пламен Пеев и Костадин Костов. По предмет на дейност тя се занимава със строителство на жилищни сгради, като в последните години има 50-60 служители.

 

Продадената "Пътстройинженеринг" също е с около 50 служители по данни за 2022 г., когато е отчела силен спад на приходите от 19.2 на 9.6 млн. лв. и загуба от 2.6 млн. лв. По данни от "Апис" предната година служителите са надхвърляли 200. След отпускането на заема от ББР компанията е спечелила поръчка за 15.5 млн. лв. за поддръжка на пътищата в община Кърджали, но оттогава е изпълнител предимно по дребни ремонти в общините от региона.

 

В началото на юни ББР пробва да продаде "Пътстройинженеринг" при начална цена 8.9 млн. лв., но поради липса на интерес търгът пропадна. Такъв нямаше и при следващите няколко опита, докато накрая на 30 юли все пак се е появил желаещ, който дава 5 млн. лв.

Така пет години по-късно от скандално отпуснатия заем от 150 млн. лв., банката си възстанови едва 3% от него, без да се броят лихвите.

Заради този неизгоден заем през 2021 г. новото ръководство на банката, назначено след управлението на Стоян Мавродиев, сезира прокуратурата за умишлено нанесени вреди от предходните ѝ директори, но през 2023 г. стана ясно, че разследването е прекратено. През 2022 г. банката назначи свои управители на двете дружества като обезпечителна мярка по залозите и реално получи контрол над тях. Това обаче изобщо не е помогнало да си възстанови вземанията.

 

Този заем е един от осемте VIP-кредита за общо 1 млрд. лв. към близки на властта и свързани с политиката бизнесмени, които бяха осветени през 2021 г. от тогавашния министър на икономиката Кирил Петков.

 

 

 

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама