НОВИНИ


Полк. Владимир Миленски: Покупката на зенитни ракети не е като да си купиш банички

4 3007 08.08.2024
Полк.  Владимир Миленски: Покупката на зенитни ракети не е като да си купиш банички
Владимир Миленски

Армията трябва да е в центъра на внимание, особено на фона на двете войни, които се водят близо до нас. Това заяви в интервю за БГНЕС полковникът от резерва и член на Атлантическия съвет на България Владимир Миленски, с когото коментираме закупуването на германските системи за ПВО IRIS-T. Полк. Миленски метафорично и шеговито сравни ситуацията с „банички“.


„Това не е като да си купите баничка и ако ви хареса на следващия ден да си вземете още 5. Или ако не ви хареса да я хвърлите, защото не е голяма загуба…Това е нещо, което като го купим се обвързваме с него за следващите около 40 години“, каза той пред БГНЕС.

 

Най-модерната ни система за ПВО днес е съветската С-300 от 80-те години на миналия век. Като дългогодишната ѝ експлоатация доказва думите на офицерът от резерва.

 

Полк. Миленски допълни, че не трябва да се поставят под въпрос необходимостта от новите системи. „Не трябва да подставям под съмнение нуждата от нова система за ПВО или дали тя е правилната. Въпросът който трябва да ни тормози е, защо чак сега това е на дневен ред. Подобни въпроси трябва да вълнуват обществото постоянно, системите за ПВО са от същественото значение за армията ни, а не само за 10 минути, изведнъж да се появява тази новина и да изчезва след това от разговорите“.

За съвместимостта на системата IRIS-T с „Пейтриът“ няма съмнение и експертите са преценили разликите между двете системи, смята той.

 

„Те се различават в някакви аспекти, но не достатъчно, за да има значение. Можем да бъдем спокойни, защото и двете системи са последен писък на технологиите. Съвместимостта е решена. Въпросът обаче е какво ще правим със системата. Как ще се обучават операторите, можете ли сами да ги обучаваме или съвместно със съюзници, каква ще бъде икономията от мащаба, поддръжката, резервните части, как ще се осигури целият жизнен цикъл на тази система? Това е мащабна система, не са автомати, които може да вземеш само 10 и да си готов“, подчерта военният експерт.

 

Полк. Миленски допълни, че е също толкова важно с кого се купуват и как ще се свали цената при съвместно закупуване. „Много хора не знаят, дори в отбраната, че етикетната цена обикновено е 20% от всичките пари, които ще се похарчат през целият живот на системата. Няма как да се смени, защото просто не може да си позволите, защото е толкова силен финансовият удар“.

Той призова медиите да бъдат по-настоятелни и да задават въпроси за армията. Според него трябва компетентни експерти и офицери да разясняват нещата, а не министри.

 

„През последните десетилетия само ни уверяват, че нещата ще станат, ама истината е друга. Самият факт, че изведнъж се налага да се купуват зенитно ракетни комплекси и пред хората се поставя новината за нужните 182 милиона поне 6 пъти, това ще стигне милиард гарантиран разход и още повече занапред“.

 

Той продължи, че в България много често се купува нещо, ама не се експлоатира.

 

„Ние много обичаме да купим нещо и да го сложим в склада. После да кажем: „О то няма ракети, няма гориво или няма резервни части“. Ето ги хубавите резонни въпроси. Мислено ли е за следващите разходи? Как са планирани? Таблиците с разходите показвани ли са на министъра на финансите или на комисията, защото ще им се изправят косите. Резултатът от замазването на очите на обществото е, че армията накрая не е това, което искаме да бъде“, заяви експертът.

 

Според полк. Миленски отсъствието на тези разговори се дължи на факта, че отбраната е табу в медиите.

 

„Много е тъжно тези разговори за армията да отсъстват. Имам чувството, че в медиите тази тема е табу. Не знам, но не желаят да говорят за армията, а така армията линее, губи сила. Когато губи сила, противникът се радва, Русия е щастлива от ситуацията в България, където не се говори за армията. Не мога да ви опиша каква мъка е да се повдигне темата за армията дори в самата система на отбраната. Дори в самата армия няма навик за това. Когато не се прави това нещо то излиза от общественото влияние и умира. Армията има нужда от това да бъде в центъра на общественото внимание. Има две войни, една на 200 км от Варна, а другата ни подпира от югоизток. Нещата въобще не са оптимистични“, отбеляза той.

 

Полковникът завърши с метафора за важността на армията. „Българите трябва да знаят, че армията и отбраната са като покривът и оградата на една къща. Когато се сетите, че покривът е протекъл е късно, трябва да се проверява редовно. Защото като протече, разходите са огромни, както е и с тази система за ПВО. Когато ви е пробита оградата вътре влизат всякаква напаст – животни, но и крадци. Ние отдавна сме оставили оградата и покрива да не са здрави и вътре се напълни с крадци“, подчерта полк. Владимир Миленски.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама