Докъде стигна контраофанзивата на Украйна в Русия? Какви рискове крие операцията в Курск и как ще се отрази на хода на войната? Как ще отговори Москва след пробива на границата ѝ? Темата коментира в ефира на Нова телевизия Васил Данов, който е представител на Атлантическия съвет за България.
По думите му това си е реална военна операция, премислена и планирана отдалеч.
"Беше използван и опитът на Пригожин. Видя се преди година, че той с някакви смешни по размери и по способности войски стигна едва ли не до Москва. Тоест това е преценен риск. Всяко нахлуване в чужда вражеска територия си е риск. Но тези 5-6 бригади наистина са боеспособни, наистина са елитни и те си свършиха работата. Въпросът е колко ще им позволят и колко има смисъл да останат на руска територия", смята той.
Запитан може ли Русия да активира тактически ядрен удар на фона на навлизане в дълбочина на нейна територия на чужди войски, експертът изтъкна, че "биха могли да си измислят повод".
"В руската военна доктрина, която през последните години от Путин беше променена няколко пъти, са заложили удобни параметри. Ако им унищожат 3 големи пристанища, имат право по нареждане на президента да използват ядрено оръжие. Ако им унищожат 3 големи летища също. Ако бъдат унищожени 3 големи дивизии - също. Тогава вече президентът има право да разпореди употребата на ядрено оръжие", посочи Данов.