НОВИНИ


Експерт: Чакат ни още по-критични ситуации на безводие и пожари

2 67849 14.08.2024
Експерт: Чакат ни още по-критични ситуации на безводие и пожари
Експертът по промените в климата Георги Стефанов БГНЕС

"Това, което виждаме като проблем в момента с Ловеч и Плевен - намалелият дебит на повърхностните води, е нещо, което се случва в близо 92 общини към днешна дата. 24 области на България, 297 населени места в момента страдат с воден режим. Реално са и много повече, защото има и такива с частичен воден режим. Те всеки ден се увеличават."


Това мнение изрази пред БНР експертът по промените в климата Георги Стефанов. Според него проблемът е комплексен и налага България сериозно да преосмисли своите цели и политики: 

 

"Климатичните промени, по-високите температури, по-големите изпарения, намалелите валежи водят преди всичко до промяна на повърхностните води на първа стъпка. На следваща стъпка ние засега удържаме тази битка с местата, където имаме големи язовири и подземни водоизточници. В крайна сметка изменението на климата води до този пик на пожарите. Изгорелите площи са много - само в началото на пожарите бяха стигнали 150 хил. дка, към днешна дата вероятно са два пъти повече. Да не забравяме, че август и септември са двата най-сухи месеца, с най-малко валежи в годината. Тепърва може да станем свидетели на още по-критични ситуации и по-крайно изразени проблеми, свързани с недостиг на вода, с пожари и надай си Боже с невъзможност за осигуряване на вода за потушаване на тези пожари", алармира специалистът.



По думите му трябва да се препланира управлението на водните ресурси, включително да не се секат гори във водосборите на водохващанията. 

 

Стефанов посочи, че близо 40% от вододайните зони по закон не са обявени за такива, т.е. там всеки може да отиде да сече гора. Това е чисто административен проблем, категоричен бе той. Експертът допълни, държавата трябва да започне възможно най-бързо да преодолява тези предизвикателства, включително с осигуряване на бюджет за гасене от въздуха. 

 

"Не можем да решим проблема, без да имаме цялостната картина и всички детайли за водата", каза още той и напомни за отпадналия проект, който целеше да обедини ведомствата, които управляват и използват водите в България. 

 

Политиците трябва да осъзнаят, че само с пари и популизъм този проблем не се решава, подчерта Стефанов и уточни: 



"Ключово е да си зададем честен въпрос и да намерим честен отговор, за да търсим правилни решения. Честният въпрос е - след 17 години в ЕС и много милиарди от оперативните програми, похарчени за ВиК дружествата, водните цикли и всичко останало, колко от тези милиарди са довели до какъв резултат. Отговор никой не може да даде в тази държава. И как да намалим водните загуби и кражби. Когато имаме загуби от 60-70%, ние не можем да преодолеем този проблем".


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама