НОВИНИ


Прогнозират поскъпване на долара спрямо лева

0 4966 15.08.2024
Прогнозират поскъпване на долара спрямо лева
Долар-лев

Доларът да поскъпне слабо спрямо лева (респективно спрямо еврото) и през третото тримесечие на годината. Това са очакванията на финансовите посредници, в които са включени банките, управляващите дружества, инвестиционните посредници и пенсионноосигурителните дружества.


Търговските банки дават предимство на единната европейска валута, докато останалите групи посредници считат, че доларът ще увеличи стойността си до края на периода. Прогнозата от предходното издание се реализира, след като доларът отчете леко поскъпване под влияние на силното развитие на американската икономика и темп на инфлация, надвишаващ целта на Федералния резерв. Това постави под въпрос началото на низходящ лихвен цикъл отвъд Атлантическия океан, което беше частично потвърдено и от запазване на лихвените равнища на заседанието на FOMC през юни.

 

Лихвените проценти по депозитите ще останат без промяна през третото тримесечие според анкетираните финансови посредници. Балансовите претеглени оценки и в трите основни валути се движат около нулевото равнище. Това сочат и болшинството от отговoрите – 75% от анкетираните са посочили „без промяна“.

 

При съществуващия режим на Паричен съвет динамиката на основните лихвени проценти в еврозоната се пренася сравнително бързо върху лихвените проценти по сключените сделки на междубанковия паричен пазар у нас, докато при пазарните лихвени проценти по кредити и депозити трансмисията е относително бавна и слаба поради спецификите на местния банков пазар.

 

Продължаващата висока ликвидност и конкуренция в сектора, заедно с продължаващия ръст на привлечените депозити от частния сектор, останаха основните фактори, които задържат трансмисията на затегнатите монетарни условия от еврозоната у нас и тя остана все още относително слаба. През второто тримесечие претеглените лихвени проценти по новите срочни депозити в лева леко се повишиха с 9 б.т., докато тези в евро и щатска валута намаляха, съответно с по 2 б. т. и 21 б.т.

 

Лихвените проценти по кредити също се очаква да се задържат на нивата си от второто тримесечие. Балансовите оценки на анкетираните намаляват спрямо предходното издание и въпреки, че са на положителна територия, остават по-скоро близко до нулата. Освен високата ликвидност и конкуренция, начина и цената на финансиране на търговските банки и все още ниските лихви по депозитите остават сред основните фактори за задържане на ниски равнища на лихвените проценти по кредитите за частния сектор.

През второто тримесечие претеглената цена на новите кредити за покупка на жилища се запази на исторически ниска нива, като дори беше отчетено минимално намаление спрямо първо тримесечие. При фирмените нови кредити имаше слабо повишение, дължащо се на тези изтеглени в национална валута и в евро, докато при тези деноминирани в щатски долари имаше слабо понижение. По-видно повишение се наблюдаваше при новите потребителски кредити в лева, при които средната цена за второто тримесечие беше с 35 б.т.

 

За поредно тримесечие оценката на анкетираните остава задоволителна, но претеглената ѝ балансова стойност леко се повишава спрямо предходното издание. Делът на финансовите посредници, които оценяват икономическата ситуация като незадоволителна, е намалял за сметка на повишение на тези, които я определят като задоволителна.

Основно силно положителна оценка са дали само част от инвестиционните посредници (около една трета). Основният дял от анкетираните (56%) очакват броят на заетите да остане без промяна, а 31% да нарасне, като инвестиционните посредници са най-оптимистично настроени. Съгласно бизнес анкетите на НСИ за стопанската конюнктура през м. юни 2024 г., секторите в които оценката за движението на персонала за следващите 3 месеца се подобрява са строителство и услуги, докато леко се влошават при търговията на дребно.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама