"Правилата в Конституцията няма да дадат онази разгадка, при която кризата да свърши. Те дават пътя, по който политическите фигури в изпълнителната власт и президента, разбира се, трябва да преминат."
Това мнение изрази в ефира на БНТ доц. Наталия Киселова - преподавател по конституционно право.
"Нормално е Грънчарова да се опре на предишния кабинет", смята тя.
Специалистът бе категорична, че никой не може да бъде задължен да стане министър-председател.
След промените в Конституцията и решението на КС, лицата, които заемат тези длъжности, трябва да си дават сметка, че "изборът може да се спре на тях". Конституционалистът изтъкна, че има странични фактори, които въздействат върху личността на министър-председателя. Едни от тях са медиите, които могат да бъдат съюзник или противник на правителството, както и миналото на избрания кандидат, слабости в характера му дори.
"На пръв поглед "как се става министър-председател" може да изглежда лесно. Но товарът, с който се е нагърбил кандидатът в настоящата процедура ще покаже дали процедурата продължава да работи", каза още преподавателят.
Доц. Киселова смята, че Рая Назарян се е поддала на публикации в медиите. Според нея отказът й е трябвало да бъде даден на държавния глава, а не през публични изявления.
"Бързината, с която Назарян отговори показва, че всеки вече оттук насетне назначаван или избиран трябва да си дава сметка, че може да бъде кандидат", допълни специалистът.