"Сивата зона на отношенията парламент - президент по време на периода между редовни избори и служебен кабинет очевидно продължава."
Това мнение изрази пред БНР политологът Христо Панчугов, след като номинираната за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева предложи състав на служебен кабинет, а заради присъствието в него на Калин Стоянов отново като вътрешен министър президентът обяви, че няма да подпише указа, а изборите се отлагат.
"Ремонтите на Конституцията не са успели да подредят този и без това достатъчно неясен текст, което отваря огромно пространство за отиграване и от двете страни. Имаме очевидно вземане на позиции, обслужване на лични интереси на всяка една от институциите и личностите вътре, които са част от тези отношения, вместо истински опит да се подреди процесът и в крайна сметка да мине безпроблемно и някаква будещо доверие у българските граждани процедура по избиране на следващия парламент", смята специалистът.
На въпрос защо е толкова важен Калин Стоянов, експертът отговори следното:
"Очевидната причина, която е най на повърхността, е необходимостта да се отбележи малка победа. Президентът отдавна е заел позицията, в която в България не се провеждат честни и свободни избори, според която българската партийна и политическа система са в разпад и съответно той е единственият, който може да я спаси. От тази гледна точка - да се поддържа усещането за откраднати избори, за манипулиран вот, който идва по линия на държавната власт, обслужва изцяло и единствено президентската институция", обясни анализаторът.
По думите му тази битка е единствено и само битка на това кой ще излезе отгоре накрая. Според него тя не носи в себе си съдържателна промяна на способността на държавата да организира или не честни и почтени избори:
"Който и да е назначен за служебен министър в рамките на следващите 2 месеца в МВР - една от най-закостенелите, нереформирани и дълбоко потънали в свои собствени правила на поведение системи, може да обърне ситуацията така, че всъщност - ако някой до този момент е манипулирал изборите, той да не може да ги манипулира в рамките на следващите 2 месеца, е трогателна сама по себе си".
Политологът смята, че най-големият губещ накрая е самият изборен процес и българските граждани. Той е категоричен, че нито един вътрешен министър до този момент не е допринесъл за честните избори. Панчугов каза още, че до този момент манипулациите на българските избори никога не са променяли крайния резултат. По думите му въпросът е дали манипулациите са до такава степен, че да си струва да убедим всички български граждани, че изборите никога не биха могли да бъдат честни и почтени.
Панчугов допълни, че системата на вътрешните работи трябва да бъде реформирана и истински да се стигне до дъното на зависимостите. За се случи това, е необходим както системен подход, така и стабилно управление.
Определено тази ситуация за пореден път се оказва непредвидена от българския законодател, отбеляза политологът и уточни:
"Очевидно излизането от нея ще е продукт на това кой ще има по-сериозни нерви, а не толкова на възможен и смислен вариант, предвиден по една или друга процедура в българското законодателство".