НОВИНИ


21 август 2013 г. - химическа атака на Башар Асад уби над 1400 души. Жертвите никога не получиха справедливост

5 2418 22.08.2024
21 август 2013 г. - химическа атака на Башар Асад уби над 1400 души. Жертвите никога не получиха справедливост
БГНЕС

"На 21 август 2013 над 1400 души загинаха след химическа атака на режима на Башар Асад в предградията на Дамаск. Неговите престъпленяята бяха прикрити от Русия и жертвите никога не получиха справедливост", пише Руслан Трад.


Денят 21 август завинаги ще остане запомнен като тежка дата за всички, свързани със Сирия и онези, които са имали и зрънце емпатия към страданията на тази страна и народа й.





На 21 август 2013 над 1400 души загинаха след химическа атака на режима на Башар Асад в предградията на Дамаск. Неговите престъпленяята бяха прикрити от Русия и жертвите никога не получиха справедливост. Животът ни се превърна в дати, които отбелязваме, които ни белязаха така, че никога не се върнахме към хората, които бяхме.


Но тези жертви имат своите истории, имат своята личност; тя бяха наши приятели, роднини, колеги.


Почивайте в мир, няма да ви забравя.

 

Руслан Трад, журналист, Facebook. Заглавието е на редакцията на ФрогНюз.

 

---

 

Контекст: При химическа атака срещу предградие на сирийската столица Дамаск преди 10 години загинаха стотици невинни хора, включително много деца. Режимът на Асад отрича да носи вина - въпреки безспорните доказателства за това.

 

Ужасът идва в ранните сутрешни часове на 21 август 2013 година: "Беше горещо и повечето от нас не можехме да спим. Бяхме се покатерили на покрива на сградата и се наслаждавахме на нощта", разказва пред "Дойче веле" Алаа Махзуми.



Към 2:30 часа започва химическата атака – първо е ударена Гута, предградие на Дамаск, а след това и контролиран от опозицията район на сирийската столица.

 

"При първите експлозии решихме, че това е поредният ракетен обстрел. Но после зачестиха виковете от улицата, те ставаха все по-страшни, а дишането ни беше затруднено", спомня си жената. "Решихме, че това може да е и химическа атака и се струпахме близо до прозорците", добавя тя.

Две неща са спасили живота на Алаа и семейството ѝ – че са дишали през намокрени кърпи и че не са тръгнали да се крият в мазето.

 

"Хората се криеха от бомбардировките в мазета, но този път всички, които са потърсили убежище там, загинаха", казва Абд ал-Рахман Сайфия , който в нощта на нападението е бил дежурен парамедик в Източна Гута. "Много хора умряха, без да разберат какво точно ги е убило", допълва той.

Според различни източници на информация между 480 и 1500 души са загинали при химическата атака в Гута – сред тях и много деца.

 

Месец след смъртоносното нападение мисиите на ООН установиха, че в Гута е бил използван зарин – един от най-токсичните бойни агент въобще. "Събраните екологични, химически и медицински проби предоставят ясни и убедителни доказателства, че са използвани ракети земя-земя с нервнопаралитичното вещество зарин", се казва в доклада на ООН.



Заринът е по-тежък от въздуха и се утаява на повърхността. Това обяснява защо толкова много хора, потърсили убежище в мазета, са загинали.

 

Доклад на международната неправителствена организация Хюман райтс уоч пък стигна до заключението, че само правителствените части на президента Асад са имали 140- и 330-милиметрови ракети, с които е било извършено нападението, както и пускови установки за тях. Сирийската опозиция не е притежавала такова оръжие, се посочва в доклада на правозащитниците.

 

Президентът Асад обаче категорично отказва да има нещо общо с химическата атака и хвърля вината върху бунтовниците. Само че съществуват неопровержими доказателства, които говорят за точно обратното.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама