410 населени места у нас официално имат издадена заповед от кмета за воден режим. Има още 140, които по сигнали на граждани и медийни публикации също имат проблеми с водоснабдяването.
Това съобщи пред БНР Тома Белев, бивш заместник-министър на околната среда и водите, съпредседател на "Зелено движение", природозащитник. Той е изготвил карта на безводието у нас.
"Липсата на обективна и достоверна информация ни кара да мислим, че сушата е причина, но не най-главната причина."
Едва половината от водоизточниците у нас имат разрешителни за ползване по Закона за водите, поясни Тома Белев.
"Половината от водата, добивана у нас за питейни цели, просто не се измерва. Това са официални данни на КЕВР. Ти не измерваш какво вземаш от природата."
Трябват инвестиции. Първата инвестиция е да измерим какво се случва – колко вода вземаме от природата, колко достига до хората, колко се губи, посочи Белев.
ВиК инфраструктурата е приоритет на общините. 2/3 от българските общини нямат капацитет да се справят с този проблем, коментира Тома Белев в предаването "Преди всички".
За малките населени места краткосрочните решения са свързани с откриване на нови водоизточници и отварянето на резервни такива, изтъкна Белев.
Има над 8000 регистрирани водоизточника, напомни той.
"Има райони, където се търси вода – инициатива на местните кметове, местното ВиК."
Където има язовири за питейни цели, режим на водата няма. Има проблем при язовирите със смесени цели – за селскостопански и енергийни цели. Там трябва производството на енергия например да стане вторично, изрази мнение експертът.