Папа Франциск осъди отношението към мигрантите, които прекосяват Средиземно море, за да стигнат до Европа, като каза, че е „тежък грях“ да не се предлага помощ за мигрантските лодки, информира АНСА.
„Има хора, които работят систематично и с всички средства, за да отпратят мигранти“, посочи днес главата на Римокатолическата църква на седмичната обща аудиенция на площад „Свети Петър“. „И това, когато е извършено съзнателно и с отговорност, е смъртен грях“, категоричен бе той.
През единадесетте си години начело на църквата духовният лидер многократно е говорил за отношението към мигрантите. Но днешните му думи, при които той се позова на католическа терминология, бяха изключителни силни, посочва Ройтерс.
Мигрантите от Северна Африка и Близкия изток, които прекосяват Средиземно море на прости или паянтови лодки, през последното десетилетие бяха обект на активни дебати в цяла Европа.
Според данни на Международната организация за миграцията повече от 30 000 мигранти, прекосяващи Средиземно море, са безследно изчезнали от 2014 г. насам.
Светият отец днес настоя за разширяване пътищата на достъп за мигрантите и за „глобално управление на миграцията, основано на справедливост, братство и солидарност“. Папата уточни, че проблемът няма как да бъде решен чрез „военизиране на границите“.
Днешната аудиенция беше последната, преди 87-годишният понтифик да замине идната седмица на обиколка четири държави в Югоизточна Азия от 2 до 13 септември. Това е най-дългото пътуване, предприемано досега от папата, който вече редовно използва инвалидна количка заради болки в коленете и гърба.